*Πρώτος προκριματικός γύρος του Κόνφερενς Λιγκ. Διπλές αναμετρήσεις, δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση που το συνολικό σκορ των δύο αγώνων είναι ισόπαλο, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι. Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την Ντάνταλκ.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Λεβάντια – Σεντ Τζόσεφ 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΣΕΝΤ ΤΖΟΣΕΦ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ, 356)

Ήταν πολύ δύσκολη η αποστολή της στο εκτός έδρας ματς με τη Λεβάντια, δεν ήταν το φαβορί και το ήξερε. Δεν μπήκε καθόλου καλά στο ματς, δέχτηκε δύο γκολ μέχρι το 9’ και είχε βουνό μπροστά της. Η Λεβάντια ήταν ανώτερη, πήρε ψυχολογία, στο δεύτερο μέρος έκανε διαχείριση και τελικά βρήκε το τρίτο γκολ με πέναλτι στο 72’. Μείωσε λίγο αργότερα η Σεντ Τζόσεφ, στο φινάλε η Λεβάντια έμεινε με δέκα παίκτες, αλλά το ματς είχε ήδη κριθεί.

Φάνηκε ότι δε διαθέτει εμπειρία ή ρυθμό, συμμετέχει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μόλις για πέμπτη φορά, ωστόσο διαδοχική. Έχει πάρει μόλις μια πρόκριση στην ιστορία της, το 2019 επί της Πρίστινα (1-1 εκτός, 2-0 εντός), πέρυσι αποκλείστηκε στον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ απ’ την Τόρσαβν (1-2 εντός). Κακό ντεμπούτο για τον κόουτς Μολίνα, ο οποίος πήρε τη θέση του Προκόπιο, που αποχώρησε έπειτα από πέντε χρόνια.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 κόντρα στη Λεβάντια. Το 1-0 ο Μπεγκλαρασβίλι στο 2’, ο Αγκίρι το 2-0 στο 9’, το 3-0 στο 72’ με το πέναλτι του Πουτίντσανιν. Μείωσε ο Πέτσι στο 74’, έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις η Λεβάντια.

ΣΕΝΤ ΤΖΟΣΕΦ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της στην Ευρώπη (δες το στην Betshop).

*NG στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της στην Ευρώπη.

21+ ΚΕΘΕΑ: 1114 Εποπτεία εμπ. επικ/νίας: ΕΕΕΠ

ΛΕΒΑΝΤΙΑ ΤΑΛΙΝ ΑΝΑΛΥΣΗ (ΕΣΘΟΝΙΑ, 291)

Έκανε κάτι παραπάνω απ’ τη μισή δουλειά στο πρώτο παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και επιβεβαίωσε τις εκτιμήσεις που τη θέλουν φαβορί για πρόκριση. Τρομερή έναρξη στο ματς, σκόραρε δύο φορές μέχρι το 9’ και έδειξε στον αντίπαλο ότι είναι το “αφεντικό”. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα απ’ τον αντίπαλο, αμυντικά στάθηκε πολύ καλά, στο 72’ “κλείδωσε” τη νίκη και σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση με το 3-0.

Πρόκειται για έμπειρη ομάδα στην Ευρώπη, παρότι δεν έχει να επιδείξει επιτυχίες, μάλλον το αντίθετο, καθώς τα προηγούμενα τέσσερα χρόνια αποκλείστηκε στον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ από ομάδες που ήταν στα μέτρα της (Κορκ Σίτι, Ντάνταλκ, Στιάρναν, Τόρσαβν). Η τελευταία πρόκριση που πανηγύρισε χρονολογείται το 2016, στον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ κόντρα στη Χαφναρφιόρντουρ. Εξέτισε την τιμωρία του ο επιτελικός μέσος Βάστσουκ, τραυματίας ο βασικός Ζουρακόφσκι.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 3-1 επί της Σεντ Τζόσεφ για το Κόνφερενς Λιγκ. Το 1-0 ο Μπεγκλαρασβίλι στο 2’, ο Αγκίρι το 2-0 στο 9’, το 3-0 στο 72’ με το πέναλτι του Πουτίντσανιν. Μείωσε ο Πέτσι στο 74’, έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις η Λεβάντια.