*17η αγωνιστική

*Στους προηγούμενους γύρους: Γιόναβα – Τζιούγκας 0-1

*NG στα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΤΖΙΟΥΓΚΑΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από τη Ζαλγκίρις. Μέσα σε τρία λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 με Ρενάν Ολιβέιρα (54′) και Τάντιτς (57′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Εντουάρντο στο 75′.

Τον τίτλο του απόλυτου αουτσάιντερ της αναμέτρησης επιβεβαίωσε η Τζιούγκας στην έδρα της Ζαλγκίρις, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 μεσοβδόμαδα. Δεν απείλησε σε κανένα σημείο στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκε δύο κολλητά γκολ σε διάστημα τριών λεπτών που έβαλαν τέλος στα όνειρά της για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Παραμένει χωρίς νίκη σε οχτώ αγωνιστικές (τρεις ισοπαλίες), δεν σκόραρε στις πέντε και δέχτηκε τουλάχιστον από δύο γκολ σε ισάριθμες. Η Τζιούγκας παραμένει αήττητη σε πέντε αναμετρήσεις με τη Γιόναβα (2-3-0), ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΤΖΙΟΥΓΚΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΓΙΟΝΑΒΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (5-0) από την Πανεβέζις. Σκόραραν οι Βάντερσον (8′), Σμιθ (11′, 67′), Ακπούτζε (32′) και Τρακσέλις (49′). Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα στο 33′ λόγω αποβολής του Τσεπκάουσκας.

Μία αγωνιστική πριν τη συμπλήρωση του πρώτου μισού του πρωταθλήματος και μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα πως η Γιόναβα αποτελεί μακράν το απόλυτο φαβορί για υποβιβασμό στη χαμηλότερη κατηγορία.

Συγκέντρωσε μόλις ένα βαθμό έχοντας τόσο τη χειρότερη επίθεση (τρία γκολ), όσο τη χειρότερη άμυνα (53 γκολ) της διοργάνωσης. Μεσοβδόμαδα γνώρισε τον διασυρμό από την Πανεβέζις (5-0 εντός), μακριά από την έδρα της έχει απολογισμό 0-1-7 μη καταφέρνοντας να σκοράρει στις επτά αγωνιστικές.