*Επαναληπτικό παιχνίδι για τον 2ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας. Οποια ομάδα κερδίσει, προκρίνεται στην επόμενη φάση του θεσμού. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

*Οι εφτά τελευταίοι μεταξύ τους αγώνες, ανεξαρτήτως έδρας, έχουν λήξει 2-3 γκολ, συμπεριλαμβανομένων και των τριών σε αυτό το γήπεδο.

*Οι έξι τελευταίοι μεταξύ τους αγώνες, ανεξαρτήτως έδρας, έχουν λήξει G/G, συμπεριλαμβανομένων τριών σε αυτό το γήπεδο.

ΤΖΙΛΙΓΧΑΜ (Λιγκ 2)

Προηγούμενο ματς: Η Τζίλιγχαμ έχασε με 0-3 εντός έδρας από την Σάλφορντ, έχοντας κάποιες ευκαιρίες να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο δέχθηκε τρία γκολ μέσα σε 20 λεπτά, με τέρματα των Βασέλ (54’), Γουάτσον (61’), Χέντρι (75’).

Η Τζίλιγχαμ ηττήθηκε με 0-3 εντός έδρας από την Σάλφορντ, με αυτή να είναι η δεύτερη ήττα της στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν έχει κερδίσει, με τελευταία νίκη της για τον θεσμό στον οποίο αγωνίζεται και σήμερα! Και μάλιστα ήταν στο γήπεδό της, αλλά απέναντι σε ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας ακόμη και από τη σημερινή της αντίπαλο.

Εχει πάντα τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας της, έχοντας σκοράρει μόνο έξι γκολ στο πρωτάθλημα και πλέον βρέθηκε εντός ζώνης υποβιβασμού, στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αν και είναι ισόβαθμη με την ομάδα που είναι στην θέση παραμονής, αλλά με σαφώς χειρότερη διαφορά τερμάτων.

Απουσιάζουν λόγω τραυματισμού οι μακροχρόνια τραυματίες γκολκίπερ Μέιναρντ – Μπρούερ και ο επιθετικός Χάριοτ, αλλά και οι πιο πρόσφατα χτυπημένοι Τουτόντα (ΑΜ), Λι (ΜΕ), ενώ στον τελευταίο αγώνα χτύπησε και ο αμυντικός Μπάγκοτ με τη συμμετοχή του απόψε αμφίβολη.

Τζίλιγχαμ Στατιστικά

*Εχει 13/14 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 25/29 under 2,5 στη σεζόν, 12/14 εντός έδρας

ΝΤΑΓΚΕΝΑΜ (Νάσιοναλ Λιγκ)

Προηγούμενο ματς: Η Ντάγκεναμ έχασε με 0-1 εντός έδρας από την Τορκί, με τέρμα του Γκούντγουιν στο 41ο λεπτό, έχοντας νωρίτερα δύο δοκάρια, ενώ γλίτωσε ένα δεύτερο γκολ από το δικό της δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ντάγκεναμ ηττήθηκε με 0-1 εντός έδρας από την Τορκί, χάνοντας ξανά έπειτα από έξι αγώνες στους οποίους είχε πετύχει τέσσερις νίκες. Και μακριά από την έδρα της έχει μόνο μία ήττα και τέσσερις νίκες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

Εχασε κάποιες θέσεις, αλλά παραμένει οριακά στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, στην 12η θέση του για την ακρίβεια, μένοντας λίγο πίσω, στο -4 συγκεκριμένα, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Εκτός των μακροχρόνια τραυματιών Μπαλάντα (ΕΠ), Σόντερς (ΜΕ), πιο πρόσφατα χτύπησαν και λείπουν οι αμυντικοί Λόνγκε – Κινγκ, Ταβάρες, Ελιοτ Τζόνσον, Λινγκ και ο επιθετικός ΜακΚάλουμ, με τους δύο τελευταίους να τραυματίζονται σοβαρά πρόσφατα και να μένουν για μεγάλο χρονικό διάστημα εκτός!