*23η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν μεταξύ τους για το Λιγκ Τρόφι φέτος σε αυτό το γήπεδο, φέρνοντας 1-1, με την Τζίλιγχαμ να κερδίζει στα πέναλτι.

ΤΖΙΛΙΓΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Τζίλιγχαμ έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Γουλβς, αν και πάλεψε αρκετά για να οδηγήσει το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι, αλλά δέχθηκε δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, από τους Χιμένεθ (77’ πεν.), Νούρι (90’).

Η Τζίλιγχαμ ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από την Γουλβς, ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ, με αποτέλεσμα να τελείωσε το «όνειρο» του Λιγκ Καπ γι’ αυτήν φέτος. Ταυτόχρονα στο πρωτάθλημα δεν κερδίζει εδώ και εννιά αγωνιστικές, τέσσερις εκ των οποίων στο γήπεδό της, εκεί που έχασε τα δύο πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Και μπορεί να σκοράρει σε άλλους θεσμούς, αλλά έχει πάντα τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας της, έχοντας σκοράρει μόνο έξι γκολ στο πρωτάθλημα και πλέον βρέθηκε όχι απλά εντός ζώνης υποβιβασμού, αλλά ουραγός, αν και είναι σε απόσταση βολής, στο -1 συγκεκριμένα, από τις θέσεις παραμονής και ισόβαθμη με τη σημερινή της αντίπαλο που είναι μία θέση υψηλότερα.

Απουσιάζουν λόγω τραυματισμού οι μακροχρόνια τραυματίες γκολκίπερ Μέιναρντ – Μπρούερ και ο επιθετικός Χάριοτ, αλλά και οι πιο πρόσφατα χτυπημένοι Τουτόντα (ΑΜ), Λι (ΜΕ).

Τζίλιγχαμ Στατιστικά

*Εχει 14/16 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 26/31 under 2,5 στη σεζόν, 12/15 εντός έδρας

ΚΟΛΤΣΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Η Κόλτσεστερ έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Σάτον, δεχόμενη το γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου από πέναλτι του Μίλσομ, ενώ μετά το 52ο λεπτό έπαιξε με παίκτη λιγότερο.

Η Κόλτσεστερ έχει να παίξει περισσότερο από δύο εβδομάδες, όταν και ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από την Σάτον. Αυτή ήταν η Τρίτη της σερί ήττα, ενώ μακριά από το γήπεδό της έχει κερδίσει μόνο την Ιπσουιτς στο Λιγκ Καπ, χωρίς να έχει νίκη στα 12 τελευταία παιχνίδια της εκτός, με 10 ήττες σε αυτό το διάστημα.

Βρέθηκε πάλι εντός ζώνης υποβιβασμού, στην 23η και προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με την σημερινή της αντίπαλο και ουραγό, αλλά σε απόσταση βολής – «αναπνοής», στο -1 συγκεκριμένα, από τις θέσεις παραμονής.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή των Λόνγκσταφ (ΜΕ), Σκούσε (ΜΕ) που έχουν κάποιες ενοχλήσεις, ενώ τραυματίστηκε σοβαρά ο μέσος Τζατζ που θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν. Και τιμωρημένος είναι ο μέσος Ασλεϊ.