* Τέταρτος γύρος του Κυπέλλου Ιταλίας. Οι αναμετρήσεις είναι μονές. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Τζένοα με αντίπαλο την Κροτόνε σε όλες τις διοργανώσεις.

ΤΖΕΝΟΑ (Α’)

Τέσσερις βαθμούς κατάφερε να συγκεντρώσει η Τζένοα στις δύο τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Μπαλαρντίνι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Κροτόνε (1-0 εκτός έδρας), ενώ την Κυριακή αναδείχθηκε ισόπαλο με τη Ρόμα (1-1 εντός έδρας). Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 59’ με τον Ελ Σαράουϊ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ντε Ρόσι χτύπησε αντιαθλητικά τον αντίπαλό τον Λαπαντούλα στο πρόσωπο, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να συμβουλεύεται αρχικά το VAR, να του δείχνει την κόκκινη κάρτα και έπειτα να καταλογίζει πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων.

Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε επιτυχημένα ο Λαπαντούλα, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις επτά τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Τζένοα σε όλες τις διοργανώσεις αγνοεί τη νίκη, σημειώνοντας δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες. Στις τέσσερις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις πέντε σημειώθηκε GG. Μετά από δέκα μήνες αποχής λόγω τραυματισμού ο Τζουζέπε Ρόσι επέστρεψε στο ποδόσφαιρο, υπογράφοντας συμβόλαιο συνεργασίας με την Τζένοα μέχρι το τέλος της σεζόν. Ο 30χρονος Ιταλός επιθετικός θα είναι ετοιμοπόλεμος σε περίπου ένα μήνα.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Τζένοα και Ρόμα στην έδρα της πρώτης (1-1) για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε NG στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Τζένοα σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΚΡΟΤΟΝΕ (Α’)

Από δύο σερί ήττες προέρχεται η Κροτόνε στο πρωτάθλημα. Αφού επικράτησε των Φιορεντίνα (2-1 εντός έδρας) και Μπολόνια (3-2 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Νίκολα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Τζένοα (1-0 εντός έδρας) και Γιουβέντους (3-0 εκτός έδρας). Την Κυριακή κόντρα στην τελευταία οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 52’ με την κεφαλιά του Μάντζουκιτς. Οχτώ λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους με το πολύ δυνατό σουτ του Ντι Σίλιο εκτός περιοχής. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπενατιά στο 71’, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

«Πάντοτε αγωνιζόμαστε με ένα διαφορετικό στιλ κόντρα στη Γιουβέντους, ωστόσο αυτή τη φορά δεν ήμασταν αρκετά ακριβείς στις κινήσεις μας. Είναι δύσκολο να παραμείνεις συγκεντρωμένος κόντρα σε αυτήν για 90 λεπτά», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής του συλλόγου. Στις επτά τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «καρχαρίες» σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισαν μόλις μία νίκη. Στις υπόλοιπες σημείωσαν μία ισοπαλία και πέντε ήττες. Στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμες δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Την περασμένη σεζόν η Κροτόνε αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της Τζένοα (2-2) για το πρωτάθλημα στις 22 Ιανουαρίου.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 3-0 γνώρισε η Κροτόνε από τη Γιουβέντους για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Κροτόνε σε όλες τις διοργανώσεις.