*22η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Τζετζού Γιουνάιτεντ – Τζέονμπουκ 2-0

*2-3 γκολ στα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΤΖΕΟΝΜΠΟΥΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με την Νταετζέον. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Σονγκ Μιν-Κίου (21′) και Τιάγκο Ορομπό (54′), απάντησαν οι Τσέον Σέονγκ-Χόον (68′ πεν.) και Κιμ Τζουν-Μπουμ (90+1′).

Αν και βρέθηκε να προηγείται με 2-0 λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Τζέονμπουκ δεν κατάφερε να “κλειδώσει” τη νίκη στην έδρα της Νταετζέον που αντεπιτέθηκε ισοφαρίζοντας στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Έφτασε μία ανάσα από το 3-2 στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ερνάντες με δυνατό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής ανάγκασε σε σπουδαία απόκρουση τον αντίπαλο πορτιέρο.

Χωρίς νίκη σε εννέα αναμετρήσεις διατηρείται η Τζέονμπουκ (0-4-5), πανηγύρισε την τελευταία επί της Γκουανγκτζού (3-0 εκτός) στις 19 Μαΐου. Έχει απολογισμό μία νίκη, έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες σε εννέα αγωνιστικές στο “Jeonju World Cup Stadium” (διαφορά γκολ 15-20): Κράτησε μόλις σε μία το μηδέν, σκόραρε στις εννέα.

ΤΖΕΟΝΜΠΟΥΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΤΖΕΤΖΟΥ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-2) της Σεούλ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με Σέο Τζιν-Σου (7′) και Ριμ Τσανγκ-Γοο (24′), απάντησε ισάριθμες φορές ο Ιτζουτσένκο (53′, 72′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χαν Τζονγκ-Μου (89′).

Άμεση επιστροφή στο δρόμο των επιτυχιών για την Τζετζού Γιουνάιτεντ, μετά την ήττα που υπέστη στην έδρα της Γκουανγκτού (2-1). Πήρε από νωρίς τον δεύτερο ρόλο στην αναμέτρηση με τη Σεούλ χτυπώντας με αντεπιθέσεις, παράλληλα είχε σε μεγάλη μέρα τον Ντονγκ-Τζουν Κιμ που κατέγραψε συνολικά πέντε αποκρούσεις.

Οριακά εκτός 6αδας βρίσκεται η Τζετζού Γιουνάιτεντ, πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε επτά εξόδους της στο πρωτάθλημα επί της Νταετζέον (1-0) στις 29 Μαΐου (μία ισοπαλία, πέντε ήττες). Στις δέκα τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Τζέονμπουκ έχει απολογισμό 1-2-7: Δεν σκόραρε στις έξι, δέχτηκε γκολ στις εννέα.