*20η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Παλέρμο – Τσιταντέλα 0-1

*NG στα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εκτός) με την Άσκολι. Σε πέναλτι αστόχησε ο Πιταρέλο για τους φιλοξενούμενους στο 26′.

Μόλις δύο βαθμούς πίσω από τη Βενέτσια και τη 2η θέση που οδηγεί απευθείας στη Σέριε Α έκλεισε η Τσιταντέλα το 2023. “Τρέχει” ένα αήττητο σερί οχτώ αναμετρήσεων με απολογισμό έξι νίκες και δύο ισοπαλίες. Στις 26 Δεκεμβρίου επέστρεψε με τον βαθμό από την έδρα της Άσκολι, καθοριστική στιγμή η διπλή χαμένη εκτέλεση πέναλτι του Πιταρέλο (σ.σ. απόκρουση και δοκάρι).

Στο δεύτερο ημίχρονο απείλησε μόλις μία φορά προς το τέλος της αναμέτρησης. Το συγκρότημα του Γκορίνι πανηγύρισε τέσσερις σερί εντός έδρας νίκες στη Σέριε Β με διαφορά γκολ 11-4. Εξέτισε την ποινή τιμωρίας του ο Τζιράουντο. Με ελεύθερη μεταγραφή ήρθε ο Νέγκρο (ΑΜ).

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΑΛΕΡΜΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-2) της Κρεμονέζε. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με Γκιλόνε (7′) και Καστανιέτι (32′), ισοφάρισαν ισάριθμες Νεντελτσεάρου (20′) και Ντι Φραντσέσκο (72′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Στούλακ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οχτώ βαθμούς συγκέντρωσε η Παλέρμο στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές του 2023. Φτάνοντας τους 32 βρίσκεται στο -1 από τη σημερινή αντίπαλό της Τσιταντέλα, στην έδρα της οποίας παραμένει αήττητη σε τέσσερις επισκέψεις (2-2-0 / κράτησε το μηδέν στις τρεις).

Στις 26 Δεκεμβρίου οι Σικελοί βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ από την Κρεμονέζε, πραγματοποιώντας την ανατροπή των δεδομένων στην εκπνοή των καθυστερήσεων. “Αποτελεί μεγάλη τιμή για εμάς μεγάλες ομάδες να θέλουν τους ποδοσφαιριστές μας. Ωστόσο αυτή την στιγμή δεν σκέφτομαι το μεταγραφικό παζάρι”, ανέφερε ο προπονητής Κορίνι.