*Στον πρώτο γύρο: Άσκολι – Τσιταντέλα 0-0

*NG στα επτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Ρετζιάνα. Τα γκολ πέτυχαν Παντόλφι (65′) και Μπράνκα (78′).

Έπρεπε να περάσουν έντεκα αγωνιστικές (τρεις ισοπαλίες, οχτώ ήττες) για να γευτεί και πάλι τη χαρά της νίκης η Τσιταντέλα! Ευτύχησε να προηγηθεί κόντρα στη ροή της αναμέτρησης στην έδρα της Ρετζιάνα, απ’ την οποία δέχτηκε ισχυρότατη πίεση σε όλη τη διάρκεια αυτής. Χαρακτηριστικό είναι πως οι γηπεδούχοι δημιούργησαν 26 ευκαιρίες και είχαν δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιγκαρίνι.

Το συγκρότημα του Γκορίνι σκαρφάλωσε στην 9η θέση και βρίσκεται στο -2 από αυτές που οδηγούν στα πλέι οφ ανόδου. Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές απέσπασε μόλις έναν βαθμό: Δέχτηκε γκολ σε όλες και δεν σκόραρε σε μία. Κάρτες συμπλήρωσε ο Αματούτσι, τραυματίστηκαν Νέγκρο και Μπαλντίνι.

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

ΑΣΚΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εντός) με τη Βενέτσια. Με δέκα έμειναν οι γηπεδούχοι στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων λόγω αποβολής του Μπελούτσι.

Τον δεύτερο ρόλο πήρε η Άσκολι στην αναμέτρηση με τη Βενέτσια. Εκμεταλλεύτηκε τη μετριότατη εμφάνιση της τελευταίας κρατώντας τον βαθμό στο “Cino e Lillo Del Duca”. Απείλησε ουσιαστικά μόλις μία φορά στη διάρκεια αυτής, δεν είχε ιδιαίτερα δύσκολη δουλειά ο τερματοφύλακας της. Συγκεντρώνοντας 32 βαθμούς οι “τρυποκάρυδοι” διατηρούνται στην επικίνδυνη ζώνη της Σέριε Β και στο -3 από την παραμονή.

Πανηγύρισαν μία νίκη σε έξι αγωνιστικές επί της Λέκκο (4-1 εντός) στις 17 Μαρτίου (τρεις ισοπαλίες, δύο ήττες). Στις 3/4 τελευταίες εκτός έδρας γνώρισαν την ήττα: Επικράτησαν της Φεραλπισάλο (1-0) στις 24 Φεβρουαρίου. Διαθέσιμος και πάλι ο Νεστορόφσκι, παραμένουν πολλά τα αγωνιστικά προβλήματα.