*2η αγωνιστική

*Στο γήπεδό της Τσίντια, το “Eugen Popescu”, διεξάγονται έργα, για αυτό και δίνει τις αναμετρήσεις της στο “Ilie Oană” που βρίσκεται περίπου 50 χλμ. μακριά.

*Οι δύο ομάδες διασταύρωσαν τα ξίφη τους σε φιλική αναμέτρηση στις 24 Ιουνίου, με τη Βιτορούλ να πανηγυρίζει τη νίκη με 3-1.

Τσίντια – Βιτορούλ στην Betshop | +21

ΤΣΙΝΤΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με το βαθμό της ισοπαλίας επέστρεψε την προηγούμενη βδομάδα από την έδρα της Γκαζ Μετάν (2-2) η Τσίντια, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκαν με τον Μπουτς στο 24′, προτού ο ίδιος ποδοσφαιριστής κάνει το 2-0 στο 43′. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νεϊκουτσέσκου μείωσε για τους φιλοξενούμενους (65′).

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ ο Μπικ με πέναλτι. “Είμαι ικανοποιημένος από το τελικό αποτέλεσμα και το βαθμό που αποσπάσαμε, με δεδομένο πως στο ημίχρονο βρισκόμασταν πίσω στο σκορ με 2-0. Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα, κάθε αγωνιστική θα τα δίνουμε όλα”, υπογράμμισε ο προπονητής της Τσίντια, Βιορέλ Μολντοβάν.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός έδρας) με την Γκαζ Μετάν για το πρωτάθλημα.

ΤΣΙΝΤΙΑ Στατιστικά

*Σημειώθηκε over 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Betshop)

*Αναδείχθηκε ισόπαλη στα τρία τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

*Παραμένει αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

ΒΙΤΟΡΟΥΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε την προηγούμενη βδομάδα η Βιτορούλ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Πιο συγκεκριμένα, επικράτησε εντός έδρας με το εμφατικό 5-0 της Ντιναμό Βουκουρεστίου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 9′ με το γκολ του Ιάνκου. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και το 48′ ο Γκανέα διπλασίασε τα τέρματά τους, προτού ο Καλκάν κάνει το 3-0 στο 66′.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ιάνκου έβαλε για δεύτερη φορά το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Έρικ ντε Ολιβέιρα στο 70′. Την επόμενη Πέμπτη (25/7) η Βιτορούλ θα ταξιδέψει στην έδρα της Άντβερπ για την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση, στο πλαίσιο του 2ου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας με 5-0 της Ντιναμό Βουκουρεστίου για το πρωτάθλημα.