22η αγωνιστική

*Με under2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΤΣΙΝΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Κραϊόβα, την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος, στις 17/12. Πλήρωσε το νωθρό ξεκίνημα της στο παιχνίδι, μένοντας μοιραία πίσω στο σκορ στο 22ο λεπτό. Πριν προλάβει να αντιδράσει, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους εννέα λεπτά αργότερα. Η Τσίντια πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού στη συνέχεια, σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο σκορ, χάνοντας πέναλτι στο 33′. Η κόκκινη κάρτα του Τσαμέντ στο 42′ έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες είχε για ανατροπή, με το τελικό 3-0 να διαμορφώνεται στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης.

Έδωσε τρία φιλικά προετοιμασίας κατά τη διάρκεια της χειμερινής διακοπής, με απολογισμό δύο ήττες και μία νίκη, παρουσιάζοντας πολλά αμυντικά προβλήματα. Δεν έχει νίκη στα τελευταία επτά επίσημα παιχνίδια της (0-3-4), σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Βρίσκεται στη 14η θέση της βαθμολογίας, στο +9 από την ουραγό Μιοβένι, με παιχνίδι λιγότερο. Χωρίς νίκη στα τελευταία τέσσερα εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, εκ των οποίων τα τρία ολοκληρώθηκαν με g/g.

Μέτρια η κινητικότητα της στο μεταγραφικό παζάρι, προχώρησε στις προσθήκες των Κορίνους και Περιάνου (δανεικός από την Στεάουα Βουκουρεστίου). Τιμωρημένοι οι Βορομπιόβας και Τσαμέντ. Εκτός και ο Γκρούμπατς.

ΤΣΙΝΤΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

*Under2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΑΡΓΚΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με 2-2 απέναντι στην ουραγό Μιοβένι, για την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος, στις 18/12. Απόλυτη κυρίαρχος του 1ου ημιχρόνου, πήρε δίκαια προβάδισμα δύο τερμάτων στο 19ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στο β’ μέρος και ήταν εκείνοι που δημιούργησαν πληθώρα ευκαιριών. Κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στο 58′, με την Άργκες να μην μπορεί τους απωθήσει και να δέχεται μοιραία την ισοφάριση στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Πλήρωσε το κακό δεύτερο ημίχρονο της και έμεινε χωρίς νίκη για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος (0-3-2). Βρίσκεται στη 12η θέση της βαθμολογίας, στο -9 από την πρώτη εξάδα, με παιχνίδι λιγότερο από την 6η Σεπσί. Μετράει 3 ήττες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, έχοντας αποτύχει να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στις δύο πιο πρόσφατες.

Προχώρησε σε αρκετές προσθήκες, με σημαντικότερες αυτές των Μπασόνγκ και Τιρτσοβεάνου. Ξεχωρίζει και αυτή του Κροϊτόρου, γιου του προπονητή της ομάδας. Αμφίβολος για τη σημερινή αναμέτρηση ο Τούρντα.