*Αγώνας ρεβάνς για την προημιτελική φάση του κυπέλλου. Δεν ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Σε ουδέτερη τοποθεσία.

*Α’ ματς: Σανγκάη – Τσενγκντού 4-0.

ΤΣΕΝΓΚΝΤΟΥ ΡΟΝΓΚΤΣΕΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 4-0 από τη Σανγκάη Πορτ, στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Κατώτερη καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, δεν είχε ούτε μία τελική εντός εστίας, μένοντας δίκαια πίσω στο σκορ στο 21ο λεπτό. Δεν κατάφερε ποτέ να βγάλει αντίδραση, με τη Σανγκάη να “κλειδώνει” τη νίκη με το 2-0 στο 54′. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε με δύο γκολ στο 74ο λεπτό και τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Φυσιολογική η κατάληξη του παιχνιδιού απέναντι στη Σανγκάη, δεδομένου ότι η Τσενγκντού παρατάχθηκε με την ομάδα νέων της στην αναμέτρηση. Μετά την εξαιρετική της σεζόν στο πρωτάθλημα, έβαλε σε δεύτερη μοίρα το κύπελλο, με τους ξένους παίκτες της, αλλά και τον κόουτς Σέο Τζουνγκ, να έχουν αποχωρήσει για διακοπές.

Θα παραταχθεί και σήμερα με την ομάδα νέων της.

ΤΣΕΝΓΚΝΤΟΥ ΡΟΝΓΚΤΣΕΝΓΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*N/g στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΝΓΚΑΙ SIPG

Προηγούμενο ματς: Πήρε άνετη νίκη με 4-0 απέναντι στην Τσενγκντού Ρονγκτσένγκ, στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση του κυπέλλου. Κυριάρχησε από την αρχή μέχρι και το τέλους του παιχνιδιού, έχοντας απέναντι της την ομάδα νέων της αντιπάλου της. Προηγήθηκε δίκαια στο 21ο λεπτό, για να “κλειδώσει” τη νίκη της στο 54′ (2-0). Δεν απειλήθηκε καθόλου στη συνέχεια, με το τελικό 4-0 να διαμορφώνεται με δύο γκολ στο 74ο λεπτό και τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Έκανε το καθήκον της απέναντι στην αδύναμη Τσενγκντού και βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο της, που δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του κυπέλλου. Χάνοντας το τελευταίο εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ στην ισοβαθμία με την 3η Ζεζιάνγκ στο πρωτάθλημα, ευελπιστεί να βρεθεί στη διοργάνωση κατακτώντας το κύπελλο.