*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/4 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 2/4 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Τσάρλτον-Τσέλτεναμ 0-1.

ΤΣΕΛΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Γουίκομπ, στα πλαίσια της 45ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Κένα στο 37’ με πέναλτι και το 0-2 ο Μέι στο 68’. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Κένα με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 88’.

Πολύ θετικά στοιχεία άφησε η Τσέλτεναμ στη νίκη της επί της Γουίκομπ. Είχε αρκετές ευκαιρίες και αποδείχθηκε ιδιαίτερα αποτελεσματική, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη δεν μείωσε το ρυθμό της, σκοράροντας ξανά. Αμυντικά παρέμεινε σταθερή, κρατώντας το μηδέν στην εστία της σχετικά εύκολα.

Συνέχεια στο εντός έδρας αήττητο σερί που «τρέχει» εδώ και εφτά αγωνιστικές θέλει να δώσει, δείχνοντας για ακόμα μία φορά το πόσο επικίνδυνη είναι όταν αγωνίζεται μπροστά στο κοινό της. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση και συνηθίζει να βρίσκει δίχτυα με συνέπεια στις περισσότερες αναμετρήσεις της, όμως δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις στις οποίες δέχεται εξίσου γκολ.

Τσέλτεναμ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΤΣΑΡΛΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Πορτ Βέιλ με σκορ 3-2, στα πλαίσια της 45ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Κάμπελ στο 14’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ρακ-Σάκγι στο 57’. Το 2-1 πέτυχε ο Πλαντ στο 62’ και το 3-1 ο Λίμπερν στο 77’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τέιλορ με πέναλτι στο 90+7’.

Καλή εμφάνιση και επιστροφή στις νίκες για τη Τσάρλτον. Καλύτερη τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις ευκαιρίες που δημιούργησε, σκοράροντας εξίσου. Αμυντικά ήταν επιρρεπής για ακόμα μία φορά, με αποτέλεσμα να δεχθεί και πάλι γκολ, χωρίς όμως αυτό να επηρεάζει εν τέλη το νικητή της αναμέτρησης.

Ένα αντίστοιχο αποτέλεσμα θέλει να αποσπάσει σήμερα, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις της με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα σταθερή αυτή την περίοδο, παρ’ όλα αυτά είναι τρομερά επικίνδυνη στο επιθετικό της κομμάτι, σκοράροντας σχεδόν μόνιμα, αλλά δυστυχώς «πληρώνει» τα πολλά κενά που αφήνει στα μετόπισθεν.