*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Πορτ Βέιλ-Τσέλτεναμ 2-2.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΤΣΕΛΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Πλίμουθ με σκορ 4-2, στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Σκαρ στο 26’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Χάρντι στο 28’. Το 2-1 πέτυχε ο Πέρι στο 40’ και το 3-1 ο Ράιτ στο 64’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά με τον Μέι στο 70’, αλλά το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κόσγκροβ στο 83’.

Προσπάθησε η Τσέλτεναμ, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην πρωτοπόρο Πλίμουθ. Δέχθηκε έντονη πίεση στο πρώτο ημίχρονο και υπέκυψε εύκολα σε αυτή, μένοντας πίσω στο σκορ πριν το ημίωρο. Στη συνέχεια πάλεψε και κατάφερε να μειώσει στο σκορ, όμως στην επανάληψη έβγαλε αδυναμίες αμυντικά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να παραβιάσουν ξανά την εστία της. Το μόνο που κατάφερε ήταν να βρει για δεύτερη φορά δίχτυα, αλλά χωρίς αυτό να μπορέσει να της δώσει κάτι καλύτερο από το ματς.

Αντίδραση θέλει να βγάλει μετά τις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα, καθώς βλέπει συνεχώς τη θέση της ολοένα και να πέφτει. Κακή η εικόνα της, μοιάζει ανήμπορη να βρει λύσεις στα πολλά προβλήματα που έχει στο αμυντικό της κομμάτι, με αποτέλεσμα να δέχεται με τεράστια ευκολία και ασταμάτητα γκολ. Διανύει μια περίοδο ντεφορμαρίσματος αυτό το διάστημα, αλλά θα πρέπει άμεσα να βγει από αυτό, καθώς είναι πολύ πιθανό να βρεθεί σε μπελάδες αν συνεχίσει σε αυτό το ρυθμό. Εντός έδρας έχει δείξει μεγαλύτερη μαχητικότητα και αποτελεσματικότητα, κυρίως στο επιθετικό της κομμάτι, βρίσκοντας δίχτυα με μεγαλύτερη συνέπεια.

Τσέλτεναμ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 5/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΟΡΤ ΒΕΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Ντέρμπι με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Ότζο στο 56’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον ΜακΓκόλντρικ στο 87’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Μέντεζ-Λάινγκ στο 89’.

Δεύτερη σερί ήττα για την Πορτ Βέιλ παρά την καλή της εικόνα. Στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες και απειλώντας την αντίπαλη εστία. Κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όμως στα τελευταία λεπτά έβγαλε αδράνεια αμυντικά, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να βρουν χώρους και να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ.

Μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα θα χρειαστεί προκειμένου να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την έδρα της Τσέλτεναμ. Δεν είναι σε καλή κατάσταση αυτή την περίοδο, καθώς της λείπει η σταθερότητα στο αμυντικό της κομμάτι. Είναι επικίνδυνη μεσοεπιθετικά, μπορεί να βρει δίχτυα αρκετά εύκολα, αλλά αυτό δεν της είναι πάντα αρκετό ώστε να αποσπάσει επιθυμητά αποτελέσματα. Έχασε «έδαφος» βαθμολογικά ύστερα από την αποτυχία της να πάρει βαθμούς τελευταία, αλλά παραμένει «ασφαλής» στη μέση του βαθμολογικού πίνακα.