* 22η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 7 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στο 1ο γύρο (18/09): Μποαβίστα – Τσάβες 4-1

ΤΣΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Μορεϊρένσε. Ο Μάντσον πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 73ο λεπτό.

Συνεχίζει τις ανταγωνιστικές εμφανίσεις στο ξεκίνημα του 2024, συνάμα συνεχίζει να στερείται αποτελεσματικότητας για να φτάσει τα 9 σερί παιχνίδια δίχως νίκη (0-4-5) και να βρεθεί μόνη ουραγός, στο -7 από θέσεις παραμονής.

Δύσκολη η αποστολή του περασμένου Σαββάτου, στην έδρα της ευχάριστης έκπληξης στη Liga Portugal. Χρειάστηκαν σπουδαίες επεμβάσεις, αμυνόμενου πάνω στη γραμμή και του κίπερ της για να κρατήσει το μηδέν στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με την καλύτερη στιγμή της. Στο δεύτερο μέρος απείλησε πρώτη, αλλά η Μορεϊρένσε παρέμεινε συνολικά πιο επικίνδυνη, παίζοντας κυρίως στις μεταβάσεις. Σε τέτοια κατάσταση προηγήθηκε κι έχασε τεράστια ευκαιρία για δεύτερο γκολ. Ανήμπορη να αντιδράσει στο 1-0 η Τσάβες.

“Δεν μου αρέσει πολύ να μιλάω έτσι πριν από τους αγώνες, αλλά δεν υπάρχει διαφυγή από την πραγματικότητα μας. Πρέπει να αντιμετωπίσουμε το παιχνίδι σαν να ήταν τελικός. Νιώθω ξεκάθαρα ότι η νίκη είναι κοντά, γιατί το ποδόσφαιρο δεν μπορεί πάντα να είναι τόσο άδικο για μια ομάδα που λειτουργεί με την ποιότητα που δουλεύουμε εμείς.” δήλωσε ο κόουτς Μορένο ενόψει Μποαβίστα.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει ο Νογκέιρα (στόπερ) από τιμωρία, αλλά ο Πίνιο (μέσος) παραμένει τραυματίας.

ΤΣΑΒΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 8/11 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Εστορίλ. Ο Σασό (15’) άνοιξε το σκορ για την Μποαβίστα, ο Μπόζενικ (29’) έκανε το 2-0 και ο Μαρκές (54’) μείωσε για την Εστορίλ.

Επιστροφή στις εντός έδρας νίκες μετά από 5 μήνες για τους “πάνθηρες”, το περασμένο Σάββατο πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα απέναντι σε άμεσο ανταγωνιστή για την επιβίωση στη Liga Portugal.

Ισορροπημένο σε κατοχή το πρώτο ημίχρονο με την Εστορίλ, εκμεταλλεύτηκαν κόρνερ για να προηγηθούν με τον στόπερ τους, στην πρώτη ευκαιρία τους στο ματς. Απείλησε ο αρχισκόρερ Μπόζενικ, ο οποίος εντέλει παρέμεινε στο κλαμπ, πριν διπλασιάσει το προβάδισμα της Μποαβίστα σε μετάβαση.

Μονότερμα το δεύτερο ημίχρονο, η Εστορίλ κυριάρχησε εδαφικά (66% κατοχή), είχε τεράστια χαμένη ευκαιρία πριν μειώσει, αλλά μετά το 2-1 η Μποαβίστα αμύνθηκε αποτελεσματικά σε χαμηλά μέτρα.

“Θα είναι ένα παιχνίδι με μεγάλο βαθμό δυσκολίας, απέναντι σε μια ομάδα που έχει δημιουργήσει πολλές δυσκολίες στους αντιπάλους της και που καταλαμβάνει μια θέση που λέει λίγα σε σχέση με την ποιότητά της. Μια ομάδα που ενισχύθηκε στην αγορά του Ιανουαρίου.” δήλωσε ο κόουτς Πάιβα.

Επέστρεψε την Πέμπτη από το Κύπελλο Εθνών Αφρικής ο βασικός Ονιεμαέτσι (αρ. μπακ), αντιθέτως ο Αβάζιεμ (στόπερ) προσβλήθηκε από ελονοσία στη Νιγηρία, όπου και παραμένει ακόμα. Στο ιατρικό δελτίο παραμένουν οι Σάντος (εξτρέμ), Νταμπό (αρ. μπακ), Σέζαρ (κίπερ), Πιρές (κίπερ).