* Goal/Goal & Over 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (15/08): Μαρίτιμο – Τσάβες 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΤΣΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Γκιμαράες. Ο Τιάγκο Σίλβα άνοιξε το σκορ για την Γκιμαράες με πέναλτι στο 18ο λεπτό, ο Αμπάς ισοφάρισε στο 90+5’ για την Τσάβες και στο 90+7’ ο Σαφίρα έδωσε τη νίκη στην Γκιμαράες.

Επιβεβαιώθηκε το κακό “φεγγάρι” της Τσάβες και τη Δευτέρα στο “Αφόνσο Ενρίκες” όπου ηττήθηκε με απόλυτα δραματικό τρόπο κι έφτασε τα 8 παιχνίδια δίχως νίκη (0-4-4), ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Η Γκιμαράες μπήκε καλύτερα στο ματς της Δευτέρας, απείλησε πριν κερδίσει το πέναλτι προβαδίσματος. Είχε μία ακόμη καλή τελική πριν το ημίχρονο, το οποίο όμως έκλεισε με την Τσάβες να πιέζει και να απειλεί σε τρεις περιπτώσεις. Με ευκαιρία των φιλοξενούμενων ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, η Γκιμαράες κατάφερε να ρίξει τον ρυθμό και είχε γεμάτο δοκάρι για να “καθαρίσει” τη νίκη. Δεν το έκανε και στις καθυστερήσεις εκτυλίχθηκε το απόλυτο δράμα. Η Τσάβες ισοφάρισε στο φόρτωμα της αντίπαλης περιοχής, στο ακόλουθο γέμισμα οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα και στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων η Τσάβες έχασε κλασική ευκαιρία για το 2-2!

Δύσκολο παιχνίδι αλλά και αντίδραση από την ομάδα του δήλωσε ότι περιμένει ο κόουτς Καμπέλος, ο οποίος έχει γεμάτο απουσιολόγιο για το σημερινό παιχνίδι. Εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες, Κορέια (δεξί μπακ), Μπόρχες (στόπερ), Ερνάντεθ (φορ), Μόουρα (κίπερ), Σαρ (αμ. χαφ), Σινγκ (εξτρέμ), Ομπιόρα (αμ. χαφ) και Αρίμπα (εξτρέμ), με τον τελευταίο να μπαίνει στο χειρουργείο.

ΤΣΑΒΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 7/8 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΑΡΙΤΙΜΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Πόρτο. Στο 38’ αποβλήθηκε ο Φόλια της Πόρτο και στο 42’ αποβλήθηκε ο Μορένο της Μαρίτιμο. Ο Ουεντέλ έκανε το 0-1 στο 50’ και πέντε λεπτά αργότερα ο Γκαλένο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Έδωσε μάχη την Τρίτη η Μαρίτιμο υποδεχόμενη την φορμαρισμένη Πόρτο, αλλά άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο και διατηρήθηκε στην προτελευταία θέση της Primeira Liga.

Έπαιξε σε υψηλές εντάσεις, κέρδισε πολλές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή, ήταν καλύτερη των “δράκων” ως την ανάπαυλα, μόνο αυτή απείλησε την εστία του Ντιόγκο Κόστα με τρία δυνατά σουτ! “Τρελαμένος” ο διαιτητής της αναμέτρησης, έβγαλε 6 κίτρινες κάρτες και κατά συνέπεια δύο (ανύπαρκτες) κόκκινες κάρτες. Η τριπλή αλλαγή του κόουτς Γκόμες μετά την ανάπαυλα όπως αποδείχθηκε δεν βοήθησε την ομάδα του, τουναντίον, έγινε πιο παθητική στο δεύτερο μέρος και το πλήρωσε γρήγορα. Διαδικαστική υπόθεση το παιχνίδι μετά το 0-2.

Με επιστροφές αλλά και νέες απουσίες η αποστολή των νησιωτών για την ενδοχώρα. Εξέτισαν τιμωρίες κι επιστρέφουν οι Έντγκαρ Κόστα (εξτρέμ), Αφόνσο (μέσος), ξεπέρασαν τα προβλήματα τραυματισμών οι Ζούνιορ (στόπερ) και Μέντες (μέσος). Αντιθέτως, συμπλήρωσε κάρτες ο Βίτορ Κόστα (στόπερ), τιμωρημένος και ο Μορένο (φορ), ενώ παραμένει εκτός ο τραυματίας Μπρίτο (χαφ).