* Under 2.5 τα 8/10 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

* Στο 1ο γύρο (01/10): Αρούκα – Τσάβες 0-2

* Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΤΣΑΒΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Εστρέλα Αμαδόρα. Ο Ερνάντες (7’) άνοιξε το σκορ για την Τσάβες και ο Ταβάρες (45+5’) ισοφάρισε για την Εστρέλα.

Δραματικό το παιχνίδι που περασμένου Σαββάτου, το οποίο μπορούσε να πάει οπουδήποτε, η “μοιρασιά” άφησε ανικανοποίητες και τις δύο πλευρές, με την Τσάβες να διατηρείται στο -4 από τις θέσεις παραμονής.

Με βαθιά μπαλιά στην πλάτη της γηπεδούχου άμυνας και έξυπνο τελείωμα του αρχισκόρερ της πήρε γρήγορο προβάδισμα στην Αμαδόρα. Εν συνεχεία απειλήθηκε σε στατικό και σε ροή αγώνα, πριν ισοφαριστεί στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με την κίπερ της να αντιδρά πολύ λάθος σε εύκολη κεφαλιά. Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η Εστρέλα, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για την ανατροπή και στις καθυστερήσεις οι δύο ομάδες αντάλλαξαν (γεμάτα) δοκάρια!

“H Αρούκα είναι πολύ δυνατή και τα τελευταία αποτελέσματα μας κάνουν να το συνειδητοποιήσουμε. Είναι ένα παιχνίδι που θα μας αναγκάσει να είμαστε πολύ ισορροπημένοι, σε τακτικό αλλά και σε πνευματικό επίπεδο.” δήλωσε ο κόουτς Μορένο.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφουν από τιμωρίες οι χρήσιμοι Φερνάντες (στόπερ), Καράσα (μέσος), αντιθέτως συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός Γκίμα (μέσος). Παραμένει τραυματίας ο Φέτε (μέσος), νέο πρόβλημα ο Κρουζ (αρ. μπακ) που τραυματίστηκε στο προηγούμενο ματς.

Με ενοχλήσεις αποχώρησαν από το ματς της Αμαδόρα και ο αρχισκόρερ Ερνάντες και ο βασικός (εσχάτως) στόπερ Πίους, αμφότεροι λογίζονται ως αμφίβολοι.

ΤΣΑΒΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΡΟΥΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-2) επί της Φαμαλικάο. Ο Κάντις (12’) άνοιξε το σκορ για τη Φαμαλικάο, οι Σιλά (33’), Γκονσάλες (45+1’) γύρισαν το ματς για την Αρούκα. Ο Σα (56’) ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους και ο Μουχίκα (64’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Άμεση επιστροφή στις νίκες για τους αρουκένσες, η 5η στα 6 τελευταία παιχνίδια τους συνδυάστηκε με μία ακόμη πληθωρική επιθετική εμφάνιση, φτάνοντας τα 15 γκολ σύνολο μέσα σε ένα μήνα!

Δεν ξεκίνησαν καλά το ματς της προηγούμενης Παρασκευής, απειλήθηκαν δις σε κόρνερ, πριν τρυπηθεί κάθετα η άμυνά τους για το 0-1. Η αντίδραση όμως ήταν αρμοστή, με τους γνώριμους πρωταγωνιστές, με το γνώριμο κάθετο στυλ παιχνιδιού, εκθέτοντας την αντίπαλη άμυνα στις μεταβάσεις. Ο Μουχίκα “σέρβιρε” για το 1-1, πριν φτάσει τα 17 γκολ, ενδιάμεσα ο έτερος Ισπανός, Γκονσάλες, πέτυχε το 13ο του στην σεζόν.

“Η Τσάβες είναι ίσως στην καλύτερη στιγμή της σεζόν. Έχει χάσει μόνο δύο φορές στο νέο έτος, έφερε ισοπαλία με την Μπράγκα. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να προσέξουμε και να είμαστε σε εγρήγορση.” δήλωσε ο κόουτς Σόουζα, αποφεύγοντας να θέσει ως στόχο την Ευρώπη.

Σημαντική η επιστροφή του Έμπουε (μέσος), που ήταν βασικός πριν τον τραυματισμό του. Ερωτηματικό η κατάσταση του Κουαρέσμα (αρ. μπακ) που προέρχεται από μακρόχρονη απουσία, ενώ οι Βιτίνιο (μέσος), Ρότσα (στόπερ) έχουν τεθεί εκτός δράσης.