*Under 2.5 ήρθαν οι 5/6 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων στην έδρα της Τρουά.

*Στον πρώτο γύρο: Νις – Τρουά 3-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΤΡΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Ναντ. Προηγήθηκε με τον Παλουά στο 25’, ισοφάρισε με πέναλτι του Μαμά Μπαλντέ στο 65’, έκανε την ανατροπή με τον Οντομπέρ στο 90’+2’, δέχθηκε το 2-2 στο 90’+6’.

Από τις αρχές του έτους έχει να γευτεί τη χαρά της νίκης και ο υποβιβασμός πολύ δύσκολα θα αποφευχθεί. Έβγαλε χαρακτήρα παρόλα αυτά την προηγούμενη αγωνιστική και πήρε το 2-2 από τη Ναντ. Κατώτερη στο πρώτο ημίχρονο, πέρασε δύσκολα, απειλήθηκε σοβαρά, δίκαια πήγε με το εις βάρος της σκορ στην ανάπαυλα. Κέρδισε πέναλτι στο δεύτερο 45λεπτο, εκμεταλλεύτηκε στη συνέχεια το άγχος της αντιπάλου, πέτυχε την ανατροπή στις καθυστερήσεις, αλλά στην εκπνοή ισοφαρίστηκε και απώλεσε την ευκαιρία να φύγει με σημαντικό διπλό.

Βαθμός για την ομάδα του Κισνόρμπο, συμπλήρωσε 15 αγωνιστικές που αγνοεί το “τρίποντο” (0-4-11) και σιγά σιγά πρέπει να το πάρει απόφαση πως η επόμενη σεζόν θα τη βρει στη Ligue 2. Υπάρχουν μαθηματικά ελπίδες για τη σωτηρία, αλλά είναι απίθανο να γυρίσει απ’ το -10 σε έξι αγωνιστικές. Ακολουθεί και δύσκολο πρόγραμμα, μετά τη Νις υποδέχεται την Παρί Σεν Ζερμέν και τη μεθεπόμενη αγωνιστική φιλοξενείται στη Βρετάνη από τη Ρεν. Αγνοεί τη νίκη στα 13 τελευταία παιχνίδια στο γήπεδό της (0-9-4).

ΤΡΟΥΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 8/12 πρόσφατα παιχνίδια.

*G/G τα 9/14 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-1 από την Κλερμόν. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 37’, ισοφάρισε με τον Λαμπόρντ στο 41’, δέχθηκε το 1-2 στο 83’.

Σε τραγική κατάσταση εδώ και καιρό, ο αποκλεισμός απ’ το Κονφερενς Λιγκ βάρυνε ακόμη περισσότερο το κλίμα στις τάξεις της, υπέστη νέα ήττα στη Ligue 1, αυτή τη φορά από την Κλερμόν. Ένιωσε πρώτη την απειλή, από λάθος στην άμυνα ήρθε το 0-1, αντέδρασε πριν τη λήξη του ημιχρόνου και πήγε με το 1-1 στ’ αποδυτήρια. Έχασε τρομερή ευκαιρία για την ανατροπή στο δεύτερο 45λεπτο και από λάθος εκ νέου της άμυνας της ήρθε το γκολ της ήττας στο φινάλε.

Τρίτη διαδοχική ήττα για τη Νις, είχαν προηγηθεί αυτές από Παρί Σεν Ζερμέν (0-2) και Μπρεστ (1-0), αγνοεί το “τρίποντο” στις επτά τελευταίες αγωνιστικές (0-4-3), υποχώρησε στην 10η θέση, δεν έχει κίνητρο για το υπόλοιπο της σεζόν, αφού έξι αγωνιστικές πριν το τέλος είναι στο -11 από την πεντάδα και στο +13 από την τελευταία τετράδα. Έχει συγκεντρώσει περισσότερους βαθμούς μακριά από την έδρα της (24 έναντι 21), “τρέχει” ρεκόρ 6-6-4 στις φετινές εξόδους της.