7η αγωνιστική.

ΤΡΟΥΑ

Συνέχεια στις απαράδεκτες εμφανίσεις έδωσε την περασμένη αγωνιστική πριν την διακοπή η Τρουά, γνωρίζοντας την ήττα 2-0 από την Παρί εκτός έδρας. Κάκιστη για ακόμη μια φορά, έμεινε πίσω στο 14’ (1-0), δεν ήταν αυτή που έπρεπε στη συνέχεια, έπρεπε να δεχθεί δεύτερο τέρμα στο 53’ (2-0), για να αρχίσει να γίνεται απειλητική για την αντίπαλη εστία, χωρίς όμως αποτέλεσμα. «Η διακοπή θα μας κάνει καλό, για να ανασυνταχθούμε και να προσεγγίσουμε διαφορετικά τη συνέχεια του πρωταθλήματος», έλεγε ο Πορτογάλος τεχνικός Ρουί Αλμέιδα.

Πέμπτη διαδοχική ήττα για την Τρουά, μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν από τις Μπρεστ (1-2), Μπεζιέρ (0-1), Λανς (2-0) και Μετς (0-1). Δεν ικανοποιεί σε καμία περίπτωση με την εκκίνησή της στο νέο πρωτάθλημα, παρότι θεωρούταν εξ αρχής ένα απ’ τα φαβορί για την άνοδο. Οφείλει να βγάλει άμεσα αντίδραση, διότι έχει μείνει στο -8 απ’ τα μπαράζ και στο -11 απ’ την απευθείας άνοδο. Παραμένουν εκτός αποστολής οι τραυματίες Νταρμπιό (Μέσος), Μπεν Σααντά (Μέσος, 5, 0) και Κασί (Μέσος, 4, 0). Επιστρέφει ο Νιβέ (Μέσος, 3, 0), έτοιμος για ντεμπούτο ο Φορτουνέ (Επιθετικός).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Παρί.

Στατιστικό: Άσφαιρη έμεινε η Τρουά στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στην Stoiximan)

Το Τρουά – Νιόρ παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας (Κλικ Εδώ)

ΝΙΟΡ

Από την άλλη πλευρά, η Νιόρ έδωσε συνέχεια στις επιτυχίες, κερδίζοντας καθαρά με 2-0 την Αζαξιό εντός έδρας. Ισορροπημένο παιχνίδι στο ξεκίνημα, με λίγες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη μπήκε πιο ορεξάτα από την αντίπαλο και μέσα σε τρία λεπτά πέτυχε δύο γκολ (68’, 70’), κλειδώνοντας ουσιαστικά την νίκη. «Δεν πιάσαμε καλή απόδοση, παίξαμε έξυπνα και πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη», το σχόλιο του τεχνικού Λερ.

Δεύτερη σερί νίκη για την Νιόρ, μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε με την Νανσί (0-1), διεύρυνε το αήττητο σερί της στις τρεις αγωνιστικές (2-1-0), μετρώντας μια ήττα στο φετινό πρωτάθλημα (3-2-1), αυτή από την Γκρενόμπλ (2-1 εκτός έδρας). Φιγουράρει στα υψηλά στρώματα της κατάταξης και πιο συγκεκριμένα στην 3η θέση με 13 πόντους, έναν από την απευθείας άνοδο και το ξεκίνημά της στη σεζόν κρίνεται άκρως ικανοποιητικό. Εξέτισε ο Ντακόστα (Μέσος, 3, 0). Παραμένει εκτός αποστολής ο τραυματίας Τζινγκλά (Επιθετικός, 1, 0), δεν υπάρχουν άλλα αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Νιόρ 2-0 επί της Αζαξιό.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.