*Στον πρώτο γύρο: Μπορντό – Τρουά 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΤΡΟΥΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Καέν, για το πρωτάθλημα.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Τρουά, μετά και την ήττα με 1-0 από την Κονκαρνό. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Νταβίντ Γκιόν φιλοξενήθηκε από την Καέν, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο σε όλη τη διάρκεια και δεν κατάφερε να γίνει απειλητική προς την αντίπαλη εστία σε καμία των περιπτώσεων. Αντιθέτως, είχε σε πολύ καλή βραδιά τον πορτιέρο Αλεμντάρ, ο οποίος “κατέβαζε ρολά” και κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν.

Δεύτερο σερί ματς που δεν σκοράρει, ενώ παραμένει χαμηλά στην κατάταξη, μόλις στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Επικράτησε στα 3/5 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε παράλληλα και δυο ήττες.

Απέκτησε δανεικό από την Καέν τον αμυντικό Εμανουέλ Εντίμ, φτάνοντας τις τέσσερις προσθήκες σε αυτή τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο. Παράλληλα, έδωσε με τη μορφή δανεισμού στην Κασίμπασα τον Τζάκσον Πορόζο.

Τρουά Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκόραρε στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΟΡΝΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Ανζέ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Νταβιτασβίλι στο 70′ και ένα λεπτό αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες, όταν και αποβλήθηκε ο Μαρσελέν.

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Μπορντό, μετά και το εντός 3-1 επί της Βαλενσιέν. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Άλμπερτ Ριέρα υποδέχθηκε την Ανζέ, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Σε ένα αρκετά ανοιχτό ματς και με ευκαιρίες εκατέρωθεν, ήταν αυτή που αποδείχθηκε πιο εύστοχη και που χαμογέλασε στο φινάλε. Αφού είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, λίγο αργότερα ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα, εκμεταλλευόμενη αμυντική αδράνεια της αντιπάλου. Αποτέλεσμα που κράτησε μέχρι τέλους, παρότι έπαιζε και με παίκτη λιγότερο για περίπου 20 λεπτά.

Σημαντικό αποτέλεσμα στην προσπάθεια που κάνει για να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού, από την οποία και βρίσκεται πλέον στο +8. Ηττήθηκε ωστόσο στις 5/7 πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε και δυο διπλά.

Μετά τον Στίαν Γκρέγκερσεν που πουλήθηκε στην Ατλάντα, παρελθόν αποτελεί και ο Σενεγαλέζος φορ Αλιού Μπαντζί, ο οποίος δόθηκε δανεικός στην Γκαζιαντέπ.