ΤΡΕΛΕΜΠΟΡΓΚ

Μια Τρέλεμποργκ από άλλο πλανήτη διέλυσε με 4-0 τη Λιουνγκσκίλε, εντός έδρας. Προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μέρος, συνέχισε την καλή εικόνα της και στο δεύτερο και σημείωσε άλλα δύο τέρματα, με την αντίπαλο να τελειώνει το ματς με εννιά παίκτες. Δεύτερη συνεχόμενη νίκη (ανέπαφη η εστία της) και τρίτη σερί αγωνιστική αήττητη (2-1-0). Δείχνει να ξεπερνάει το επιθετικό πρόβλημα που αντιμετώπιζε στις πρώτες αγωνιστικές (πέντε παιχνίδια άσφαιρη). Δεύτερο διαδοχικό εντός έδρας, αυτή τη φορά με την επίσης ανεβασμένη ΓΚΑΪΣ, θέλει να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί της. Μακροχρόνια τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κόουτς Βίνκβιστ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Τρέλεμποργκ 4-0 επί της Λιουνγκσκίλε.

Στατιστικό: 8/9 N/G μετράει η Τρέλεμποργκ στα φετινά της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

ΓΚΑΪΣ

Από την άλλη πλευρά η ΓΚΑΪΣ διέσυρε με το επιβλητικό 7-0 την Άνγκελχολμς, εντός έδρας, προσφέροντας γκολ και θέαμα στους 2.500 φίλους της που βρέθηκαν στο γήπεδο. Σαρωτική στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε πέντε γκολ, δεν σταμάτησε στην επανάληψη σημειώνοντας άλλα δύο τέρματα. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Σινγκ (ΜΕ 8/5), ο οποίος σημείωσε χατ – τρικ και έδωσε δύο ασίστ. Επέκτεινε το αήττητο σερί της στις πέντε αγωνιστικές (2-3-0), ανεβαίνοντας κι άλλο στον βαθμολογικό πίνακα. Πλέον είναι στην πέμπτη θέση, δύο μακριά από τα μπαράζ ανόδου και τρεις από την απευθείας άνοδο. Δικαιούται να ονειρεύεται την επιστροφή της στην Allsvenskan, παρότι δεν είναι από τα φαβορί για την άνοδο. Εκτός έδρας δεν έχει πετύχει νίκη, μετρώντας δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 7-0 επί της Άνγκελχολμς.

Στατιστικό: 3/4 2-3 γκολ μετράει η ΓΚΑΪΣ στα φετινά εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.