*15η αγωνιστική

ΤΡΕΛΕΜΠΟΡΓΚ

Σε καθοδική πορεία η Τρέλεμποργκ, δεν κατάφερε να την ανακόψει στο εκτός έδρας ιδιαίτερα δύσκολο παιχνίδι με τη φορμαρισμένη Έστερσουντ την περασμένη εβδομάδα. Ολοκληρωτικό «ναυάγιο» το ματς, δέχτηκε τρία γκολ μέχρι το 11’ και δεν ήξερε τι γινόταν στο χορτάρι, το 4-0 στο 33’ ήρθε τη στιγμή που έδειχνε να συνέρχεται. Τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα, το μόνο που κατάφερε ήταν να σκοράρει το γκολ της τιμής στο 35’.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για την Τρέλεμποργκ μετά το εκτός έδρας 2-2 που πήρε με την Ντάλκουρντ, είχαν προηγηθεί άλλες δύο ήττες από Έλφσμποργκ (2-1) και ΑΪΚ Στοκχόλμης (1-4), υποχώρησε στη 14η θέση με 12 πόντους, στη θέση των μπαράζ παραμονής και στο +2 απ’ τον απευθείας υποβιβασμό. Εντός έδρας κέρδισε μόλις δύο φορές, ηττήθηκε στα υπόλοιπα πέντε παιχνίδια. Επιστρέφει ο Νίλσεν (Αμυντικός, 12, 2), παραμένει εκτός αποστολής ο Ο. Γιόχανσον (Μέσος, 5, 0), στην αποστολή οι νεοαποκτηθέντες Σαρκόντιε (αμυντικός, από Σαν Χοσέ) και Σούντιτς (στόπερ, από Χάκεν).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 κόντρα στην Έστερσουντ.

Στατιστικό: G/G τα έξι πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα (δες το στην Betshop).

Το Τρέλεμποργκ – Χάμαρμπι παίζει στην Betshop

ΧΑΜΑΡΜΠΙ

Τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη ήταν πολλές για τη Χάμαρμπι, που ήθελε να βγάλει αντίδραση την περασμένη εβδομάδα και τα κατάφερε. Υποδέχτηκε την Ντάλκουρντ και ήταν υποχρεωμένη να κερδίσει, τα κατάφερε πιο άνετα απ’ ότι θα περίμενε κανείς χάρη στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Σκόραρε τέσσερις φορές, ήταν καταιγιστική και αποτελεσματική, το ματς ουσιαστικά είχε τελειώσει στην ανάπαυλα. Χαλάρωσε αρκετά στο δεύτερο 45λεπτο, η Ντάλκουρντ όμως δεν είχε την ποιότητα για να κάνει κάτι περισσότερο εκτός απ’ το να σκοράρει το γκολ της τιμής στο 84’.

Πρώτο «τρίποντο» έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές για τη Χάμαρμπι (0-2-2), μοιράζεται τη δεύτερη θέση μαζί με την Νόρκεπινγκ στους 30 πόντους, στο -6 απ’ την πρωτοπόρο ΑΪΚ, η οποία όμως έχει δύο ματς περισσότερα. Είναι αήττητη εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα με ρεκόρ 3-3-0, σκόραρε στις 5/6 εξόδους της. Εκτός αποστολής ξανά ο Καλίλι (Επιθετικός, 12, 2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-1 κόντρα στην Ντάλκουρντ.

Στατιστικό: Έρχεται από 6/7 εκτός έδρας G/G.