*46η και τελευταία αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Νορθάμπτον-Τρανμίρ 0-0

*Η Τρανμίρ είναι αδιάφορη βαθμολογικά. Η Νορθάμπτον θέλει νίκη για να ανέβει απευθείας. Μπορεί να τα καταφέρει και αν δεν κερδίσει, αλλά θα πρέπει να μην κερδίσει και η Στόκπορτ. Αν δεν νικήσει και κερδίσει η Στόκπορτ, θα αγωνιστεί στα πλέι οφς για την άνοδο.

ΤΡΑΝΜΙΡ

Προηγούμενο ματς: Η Τρανμίρ έφερε 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Γουίμπλεντον, αν και βρέθηκε να χάνει από γκολ του  Αλ Χαμάντι στο 68΄, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει με τον Τέιλορ στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Τρανμίρ απέφυγε την ήττα από την Γουίμπλεντον, φέρνοντας 1-1 εκτός έδρας, με τον Τέιλορ να σκοράρει το πρώτο τέρμα του ως επαγγελματίας. Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία της στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν χάνει. Και στην έδρα της έχει δύο σερί νίκες στους πιο πρόσφατους που έχει παίξει, χωρίς να έχει δεχθεί καν γκολ.

Βρέθηκε οριακά στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 11η θέση του, ούσα τελείως αδιάφορη βαθμολογικά εδώ και λίγες αγωνιστικές.  Και ολοκληρώνει τη σεζόν με τον Ίαν Ντόους να παίρνει το χρίσμα του μόνιμου προπονητή για τη νέα χρονιά, έχοντας ως τεχνικό διευθυντή τον έμπειρο Νάιτζελ Άντκινς.

Απόντες λόγω τραυματισμών είναι ο αμυντικός Ρόμπινσον και οι επιθετικοί Τζόλεϊ, Γκλάτζελ, Λιούις και οι μέσοι Μόρις, Γουόκερ.

Τρανμίρ Στατιστικά

*Εχει 15/25 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας, 14/22 στο πρωτάθλημα

*Εχει 15/25 under 2,5 εντός έδρας, 15/22 στο πρωτάθλημα

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Νορθάμπτον έχασε 1-2 εντός έδρας από την Μπράντφορντ, αν και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ντάις στο 64′ το γκολ που είχε δεχθεί από τον Κουκ στο 30ο λεπτό. Όμως όχι απλά δεν πήρε τη νίκη, δεν άντεξε κιόλας, δεχόμενη δεύτερο γκολ από τον Κρίτσλοου στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Νορθάμπτον ηττήθηκε με 1-2 εντός έδρας από την Μπράντφορντ, χάνοντας την πρώτη ευκαιρία που είχε για να εξασφαλίσει την απευθείας άνοδο. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από τέσσερις αγώνες στους οποίους είχε τρεις νίκες.

Επεσε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, τελευταία που που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, κινδυνεύοντας να πάθει και φέτος ότι και πέρυσι. Δηλαδή να χάσει την απευθείας άνοδο την τελευταία αγωνιστική και να πάει στα πλέι οφς, εκεί που δεν κατάφερε να πετύχει τον στόχο της ανόδου..

Συνεχίζουν να απουσιάζουν οι τραυματίες Φοξ (ΜΕ), Χάροπ (ΜΕ) ενώ πρόσφατα χτύπησε ο αμυντικός Μαγκλόιρ με τον τεχνικό της Μπρέιντι να δηλώνει πώς οι Μαγκλόιρ, Φοξ δεν θα παίξουν ξανά φέτος! Και οι αμυντικοί Οντιμάγιο, ΜακΓκόουαν, Σόουερμπι, Λίντοτ είναι αμφίβολοι λόγω κάποιων ενοχλήσεων.