*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Λέιτον Οριεντ – Τρανμίρ 2-0

ΤΡΑΝΜΙΡ

Προηγούμενο ματς: Η Τρανμίρ έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Γουόλσολ, σε έναν αγώνα που η αντίπαλος της προηγήθηκε, κόντρα στη ροή του, με τον Τζόνσον στο 72’. Αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, λόγω αποβολής και ισοφάρισε στο 78’ με τον Χόουκς, χάνοντας και μία μεγάλη ευκαιρία προς το τέλος να πάρει τη νίκη.

Η Τρανμίρ δεν έχει αγωνιστεί εδώ και δύο εβδομάδες, από τότε που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας κόντρα στην Γουόλσολ, αν και ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να εκμεταλλευτεί την ανωτερότητα της. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία της, τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη, αλλά μακριά από την έδρα της έχει μόνο μία νίκη στους οκτώ τελευταίους αγώνες της, με τρεις ήττες σε αυτό το διάστημα.

Διατηρήθηκε στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μένοντας λίγο πίσω, στο -6 συγκεκριμένα, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Απόντες λόγω τραυματισμών είναι ο αμυντικός Ρόμπινσον και οι επιθετικοί Τζόλεϊ, Γκλάτζελ, οι οποίοι λείπουν εδώ και καιρό, αλλά επιστρέφει από τιμωρία ο μέσος Λιούις. Πήρε τον επιθετικό Σόντερς από την Μπρίστολ Ρόβερς.

Τρανμίρ Στατιστικά

*Εχει 11/15 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 11/16 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

*Εχει 9/16 over 2,5 εντός έδρας

ΛΕΪΤΟΝ ΟΡΙΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Λέιτον Οριεντ ηττήθηκε με 3-0 εκτός έδρας από την Στίβενεϊτζ, σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά, από τους Ριντ (6’), Ρόμπερτς (11’). Και όχι απλά δεν απείλησε την αντίπαλο της, δεν έκανε ούτε προσπάθεια εντός στόχου, πόσο μάλλον όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Και τελικά δέχθηκε ένα τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις από τον Νόρις.

Η Λέιτον Οριεντ έχασε με 3-0 εκτός έδρας από την Στίβενεϊτζ στο μεγάλο παιχνίδι κορυφής, παραμένοντας για δεύτερο σερί αγώνα χωρίς να έχει σκοράρει. Και ειδικά εκτός έδρας έχει δύο συνεχόμενες ήττες και δεν σκοράρει στα τρία πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πάντα την καλύτερη άμυνα, αλλά πλέον είναι στο +2 από την δεύτερη Στίβενεϊτζ, έχοντας και αγώνα περισσότερο από αυτήν. Αλλά είναι πάντα σε σημαντική απόσταση ασφαλείας, στο +10 για την ακρίβεια, από την τέταρτη που δεν εξασφαλίζει απευθείας άνοδο και στο +15 από την όγδοη που δεν οδηγεί ούτε καν στα πλέι οφς!

Χτύπησε σοβαρά πριν λίγο καιρό ο αμυντικός Χάπε που χάνει το υπόλοιπο της σεζόν, τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Τζέιμς και ο μέσος Ελ Μιζούνι.