* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (01/09): Κασίμπασα – Τραμπζονσπόρ 1-5

Δείτε τα σημερινά προγνωστικά στοιχήματος

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Ρίζεσπορ. Ο Βαρεσάνοβιτς πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 78ο λεπτό.

Back to back ήττες που πόνεσαν πολύ για τους “μπορντο-μαβιλερί”, μετά από ένα αήττητο σερί (6-2-0) ενάμιση μήνα, ωστόσο βαθμολογικά δεν έχει χαθεί ιδιαίτερο έδαφος στη μάχη της Ευρώπης.

Κατώτερη των περιστάσεων η ομάδα του Αβτσί και στο δεύτερο φετινό ντέρμπι του Πόντου, ουσιαστικά δεν έκανε ευκαιρία την Πέμπτη στην Ριζούντα. Ο Φούντας είχε ένα αξιόλογο σουτ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά από κει και πέρα ουδέν. Η Ρίζεσπορ είχε υψηλότερη ένταση στο παιχνίδι της, απειλούσε σταθερά με άμεσες επιθέσεις, είχε χαμένο τετ α τετ και οριακά ακυρωθέν γκολ στο πρώτο μέρος. Πατούσε συχνά την περιοχή της Τραμπζονσπόρ, αλλά το καθοριστικό γκολ το βρήκε σε transition δύο μεταβιβάσεων.

Νέα προβλήματα οι τραυματισμοί των Μπένκοβιτς (στόπερ), Τουρκμέν (στόπερ/μπακ) στο ντέρμπι, επέστρεψε στις προπονήσεις αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμος ο Όρσιτς (εξτρέμ) καλές οι πιθανότητες να επιστρέψει ο Ντένσβιλ (στόπερ).

Δεν υπολογίζονται οι φευγάτοι Ομούρ (μέσος), Μποζόκ (φορ), ενώ οι ποιοτικοί εξτρέμ Τρεζεγκέ, Πέπε και ο αρχισκόρερ Ονουάτσου συνεχίζουν στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 6/9 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΚΑΣΙΜΠΑΣΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Πεντίκσπορ. Με αυτογκόλ του Ρασούλ (6’) και τον Γκιουλ (25’) προηγήθηκε δις η Κασίμπασα, αλλά η Πεντίκσπορ ισοφάρισε με Ναγίρ (19’), πέναλτι του Τιάμ (44’) και γύρισε το ματς με τον Τουράμ (90’).

4η ήττα στα 5 τελευταία παιχνίδια τους γνώρισαν οι “απάτσι” την Τρίτη στο μίνι-ντέρμπι με τη νεοφώτιστη, πληρώνοντας εν μέρει την κούραση του ρηχού τους ρόστερ από τα συνεχόμενα παιχνίδια.

Μπήκαν καλύτερα στο ματς, προηγήθηκαν με αρωγό τον αντίπαλο στόπερ, έβρισκαν συχνά χώρους για μεταβάσεις. Απάντησαν στην φορίσια ισοφάριση των γηπεδούχων με ωραίο πλασέ εκτός περιοχής και πριν το πέναλτι για το 2-2 ξόδεψαν δύο τεράστιες ευκαιρίες για να χτίσουν διαφορά δύο τερμάτων. Έπεσε η έντασή τους στο δεύτερο ημίχρονο, σταμάτησαν οι απειλές τους και σύμφωνα στην ροή του ματς δέχθηκαν το καθοριστικό τρίτο γκολ στο φινάλε.

Εξέτισε τιμωρία ο βασικός Βινκ (δεξί μπακ), αλλά συμπλήρωσε κάρτες ο χρήσιμος Γκομίς (μέσος). Υποτροπίασε ο βασικός στόπερ Τσίφτπιναρ και αναμένεται να μένει ξανά εκτός, αμφίβολος ο Γιαννιώτης (κίπερ) που έχασε το προηγούμενο.

Σταθερές οι απουσίες των Μπαστιέν (μέσος), Σαντίκι (μέσος), Τσετίνκαγια (εξτρέμ), ενώ ο έτερος βασικός στόπερ Ομερούο συνεχίζει στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής.