ΤΟΥΡΚΟΥ

Με γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης η Τούρκου κατάφερε να αποδράσει από την έδρα της Ούλου (0-1). Το νικητήριο γκολ για το σύνολο του Λαουρικάινεν πέτυχε ο Χιίρινεν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και παρότι αγωνίστηκε για παραπάνω από δέκα λεπτά με παίκτη λιγότερο, κράτησε ως το φινάλε τη μεγάλη αυτή νίκη. Δεύτερη συνεχόμενη επικράτηση για την Τούρκου μετά το επιβλητικό 5-1 επί τους Τζαζ Πόρι, εντός έδρας. Δείχνει ανεβασμένη και η αλήθεια είναι πως το υλικό που διαθέτει δεν αξίζει να βρίσκεται στα χαμηλά στρώματα της κατάταξης. Παρέμεινε στις επικίνδυνες θέσεις, έχοντας συλλέξει εννιά βαθμούς, δύο πίσω από την παραμονή στην κατηγορία. Αξίζει να αναφερθεί ότι οι δύο φετινές αναμετρήσεις στην έδρα της ήρθαν Over 5.5 (ήττα 5-2 από την Κότκα, νίκη 5-1 επί της Τζαζ).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-0 επί της Ούλου.

Στατιστικό: 4/6 G/G μετράει η Τούρκου στα φετινά παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΓΙΒΑΣΚΙΛΑ

Από τη δική της πλευρά η Γιβάσκιλα ηττήθηκε 3-2 από τη Χάκα, εκτός έδρας. Προηγήθηκε στο 8’ της συνάντησης, η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη, αφού δέχθηκε τρία τέρματα (29’, 67’, 75’) και το μόνο που κατάφερε απλά ήταν να μειώσει σε 3-2 στο 81’. Πρώτη ήττα για φέτος, μετά από έξι αγωνιστικές αήττητη (3-3-0), εξακολουθεί να βρίσκεται στη θέση των μπαράζ ανόδου, αλλά πλέον δεν είναι μόνη της, αφού ισοβαθμεί με τη Χάκα στους 12 πόντους. Χωρίς νίκη στις τρεις φετινές εξόδους της, μετρώντας δύο ισοπαλίες και μία ήττα (όλες Goal/Goal, οι δύο εξ αυτών και Over 2.5).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από τη Χάκα.

Στατιστικό: Τρία σερί G/G μετράει η Γιβάσκιλα στις φετινές εκτός έδρας αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα.