*Πρόκειται για αναμέτρηση με χαρακτήρα ντέρμπι, καθώς οι δυο ομάδες είναι από την ίδια πόλη.

*Στον πρώτο γύρο: Ίντερ Τούρκου – Τούρκου 1-2

*Στο Κύπελλο: Ίντερ Τούρκου – Τούρκου 0-0

ΤΟΥΡΚΟΥ

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και δέκα αγωνιστικές η Τούρκου, όπου και μετράει πέντε ισοπαλίες και πέντε ήττες. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Μίκα Λαουρικάινεν φιλοξένησε την Λάχτι, με την οποία μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Παρότι προηγήθηκε με το εύστοχο πέναλτι του Άχντε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, δέχθηκε την ισοφάριση με τη συμπλήρωση μιας ώρας, για το τελικό αποτέλεσμα.

Παραμένει έτσι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, όπου μετράει οκτώ βαθμούς σε 13 αναμετρήσεις. Έχει τη χειρότερη επίθεση, με εννέα γκολ στο ενεργητικό της. Δεν έχει πανηγυρίσει νίκη σε κανένα από τα εφτά φετινά εντός της, όπου μετράει τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες, έχοντας σκοράρει μόλις μια φορά. Σταθερά εκτός ο Τόμας Χράντεκι (ME 0/0), ενώ τραυματίας είναι και ο Άντο Ταπάνινεν (ΑΜ 1/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Λάχτι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (δες το στην Sportingbet)

Το Τούρκου – Ίντερ Τούρκου παίζει στην Sportingbet
sportingbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Φινλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Ίντερ Τούρκου, μετά από τρία ματς με απολογισμό δυο νίκες και μια ισοπαλία. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Τζον Άλεν φιλοξένησε την Βάασα, από την οποία και ηττήθηκε με 1-3. Το μοναδικό τέρμα της στο παιχνίδι, σημείωσε ο Κέλμαν στο 74ο λεπτό, μειώνοντας προσωρινά σε 1-2.

Παρά την ήττα της αυτή, βρίσκεται στην όγδοη θέση, όπου και μετράει συνολικά 15 βαθμούς. Επιπλέον, με 25 τέρματα παθητικό, έχει τη δεύτερη χειρότερη άμυνα στην κατηγορία. Επικράτησε στις δυο από τις τρεις τελευταίες εξόδους της, έχοντας και μια ήττα. Τραυματίες οι Νίκο Μάρκουλα (ΑΜ 0/0), Ιβάν Σέζαρ (ΜΕ 20/0) και Γιόνις Μούσε (ΜΕ 2/1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από την Βάασα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.