* UEFA Nations League

* 4η αγωνιστική

* Γ’ κατηγορία, ο πρώτος κάθε ομίλου προβιβάζεται στην Β’ κατηγορία και ο τελευταίος θα παίξει μπαράζ με άλλο ουραγό ομίλου για να αποφύγει τον υποβιβασμό στη Δ’ κατηγορία

* Στον πρώτο γύρο (07/06): Λιθουανία – Τουρκία 0-6

Δείτε τα Προγνωστικά Nations League

ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί του Λουξεμβούργου. Ο Τσαλχάνογλου με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό και ο Ντουρσούν διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 76’.

Το αφεντικό στον όμιλο είναι οι Τούρκοι, όπως αναμενόταν πριν αρχίσει, το Σάββατο πήραν τη νίκη στο Λουξεμβούργο, σημείωσαν το 3/3 και είναι πια με το ένα πόδι στη Β’ κατηγορία του Nations League.

Δίχως να έχουν απειλήσει ιδιαίτερα πριν, προηγήθηκαν με πέναλτι το οποίο προήλθε από απρόσεχτο χέρι σε κόρνερ. Με μεγάλη διπλή ευκαιρία των Τούρκων ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, η μεγαλύτερη απειλή για την εστία τους προήλθε από λάθος γύρισμα που κατέληξε σε αυτογκόλ, αλλά ακυρώθηκε για “τραβηγμένο” φάουλ νωρίτερα. Σύμφωνα στη ροή του αγώνα έγινε το 0-2 και επιτεύχθηκε εύκολα η νίκη σε ένα γήπεδο γεμάτο τούρκικες σημαίες.

Είχε προηγηθεί το εντυπωσιακό 0-6 στο Βίλνιους επί των σημερινών αντιπάλων τους, σκορ το οποίο ωστόσο διαμορφώθηκε με τρία γκολ στο τελευταίο 10λεπτο. Στην πρεμιέρα δυσκολεύτηκαν μόνο μέχρι να ανοίξουν το σκορ (37’) απέναντι στα Νησιά Φερόε (4-0).

Εκτός αποστολής ο αριστερός μπακ Γιλμάζ, ο οποίος τραυματίστηκε στο τελευταίο παιχνίδι.

Εθνική Τουρκίας Ρόστερ

Τερματοφύλακες: Μπαγιντίρ (Φενέρμπαχτσε), Τσακίρ (Τραμπζονσπόρ), Αλεμντάρ (Ρεν)

Αμυντικοί: Μούλντουρ (Σασουόλο), Τσελίκ (Λιλ), Οζκατσάρ (Λέουβεν), Σογιουντσού (Λέστερ), Αϊχάν (Σασουόλο), Ντεμιράλ (Αταλάντα), Καμπάκ (Νόριτς), Ελμαλί (Κασίμπασα), Καντίογλου (Φενέρμπαχτσε), Γιλμάζ (Μπεσίκτας)

Μέσοι: Ουντέρ (Μαρσέιγ), Ακγκούν (Άδανα Ντεμιρσμπόρ), Κουτλού (Γαλατασαράι), Τοκόζ (Τραμπζονσπόρ), Τσαλχάνολγου (Ίντερ), Κοκτσού (Φέγενορντ), Οζκάν (Κολωνία), Σινίκ (Αντάλιασπορ)

Επιθετικοί: Ακτούρκογλου (Γαλατασαράι), Ουνάλ (Χετάφε), Ντερβίσογλου (Γαλατασαράι0, Ντουρσούν (Φενέρμπαχτσε), Τσουκούρ (Γουότφορντ)

ΤΟΥΡΚΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από τα Νησιά Φερόε. Ο Τσέρνιχ άνοιξε το σκορ για τους Λιθουανούς στο 6ο λεπτό, αλλά ο Ντάβιντσεν στο 20’ (πέναλτι) και ο Αντρέασεν στο 45’ γύρισαν το παιχνίδι για τους γηπεδούχους

Απογοητευτικοί οι Λιθουανοί στο φετινό Nations League, από το Σάββατο έγιναν φαβορί για να υποβιβαστούν ακόμη πιο χαμηλά, αφού έχασαν και στο Τορσάβν και μάλιστα με ανατροπή!

Η πρώτη απειλη στο ματς ήταν για τα Φερόε, οι Λιθουανοί σκόραραν στην πρώτη καλή τους επίθεση. Προειδοποίησαν οι νησιώτες πριν ισοφαρίσουν με πέναλτι και γύρισαν το ματς με φοβερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής! Στην επανάληψη, οι Λιθουανοί δεν κατάφεραν να απειλήσουν πέραν από μία στατική φάση, οι γηπεδούχοι έφτασαν πιο κοντά στο τρίτο γκολ.

Την προηγούμενη Τρίτη διασύρθηκαν από τους Τούρκους στο Βίλνιους, αν και το τελικό σκορ είναι αρκετά σκληρό για την προσπάθειά τους για περίπου 80 λεπτά. Ήττα γνώρισαν και στην πρεμιέρα του ομίλου, εντός με το Λουξεμβούργο (0-2).

Εθνική Λιθουανίας Ρόστερ

Τερματοφύλακες: Σέτκους (Χαποέλ Τελ Αβίβ), Μπάρτκους (Ιρόνι Κιριάτ), Πλούκας (Χέγκελμαν)

Αμυντικοί: Μικολιούνας (Ζαλγκίρις), Γκίρντβάινις (Κάουνο), Κλιμαβίτσιους (Πανεβέζις), Μπαραβίκας (Αράντ), Σάτκους (Νυρεμβέργη), Ούτκους (Σερκλ Μπριζ), Μπαράουσκας (Ριτεριάι), Σίρβους (Πανεβέζις)

Μέσοι: Νοβίκοβας (Ερζουρούμσπορ), Τσέρνιχ (Γιαγκελόνια), Σλίβκα (Απόλλων Σμύρνης), Καζλάουσκας (Ζαλγκίρις), Λάσισκας (Βόζντοβατς), Γκολουμπίσκας (Γκόριτσα), Μεγκελάιτις (Βιτερμπέζε), Αρμαναβίτσιους (Χέγκελμαν), Ματουλεβίτσιους (Σούντουβα), Πετκεβίτσιους (Σαρλερουά), Ντολζνίκοφ (Ριτεριάι)

Επιθετικοί: Λαουκζέμις (Αράντ), Κλιμαβίτσιους (Χέγκελμαν), Κρουζίκας (Χέγκελμαν)