*Προκριματική φάση του Μουντιάλ 2022. Ο 1ος κάθε ομίλου προκρίνεται στα τελικά, ο 2ος παίζει μπαράζ.

*Στον πρώτο γύρο: Γιβραλτάρ – Τουρκία 0-3.

*Η Τουρκία θέλει νίκη για να έχει ελπίδες παρουσίας στις πρώτες δύο θέσεις. Έχει αποκλειστεί το Γιβραλτάρ.

Δείτε τις νόμιμες Στοιχηματικές Εταιρίες

ΤΟΥΡΚΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Έπαιξε με τη… φωτιά στο πιο πρόσφατο ματς της τον Οκτώβριο μακριά από το γήπεδό της απέναντι στη Λετονία. Έφτασε κοντά σε μεγάλο «κάζο», έμεινε στο 1-1 ως το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, αν έφερνε ισοπαλία οι ελπίδες πρόκρισης θα ήταν λιγοστές. Ωστόσο, ο Μπουράκ Γιλμάζ κέρδισε έξυπνα πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα και χάρισε το πιο σπουδαίο «τρίποντο» των προκριματικών στην Τουρκία, που είναι «ζωντανή» στη μάχη για τη δεύτερη θέση. Ήταν ανώτερη σ’ όλο το ματς, όμως είχε σημαντικά θέματα στην τελική προσπάθεια, ενώ έβγαλε και μπόλικο άγχος.

Πρώτο τρίποντο για τον τεχνικό Στέφαν Κουντς στην άκρη του τουρκικού πάγκου, είχε προηγουμένως έρθει το εντός έδρας 1-1  κόντρα στη Νορβηγία. Η Τουρκία καταλαμβάνει την 3η θέση του 7ου ομίλου με 15 βαθμούς, στο -2 από την Νορβηγία και -4 από την Ολλανδία, δύο αγωνιστικές πριν ολοκληρωθούν τα προκριματικά. Είναι ξεκάθαρο ότι σήμερα θέλει νίκη και παράλληλα περιμένει απώλεια των Νορβηγών. Στην τελευταία αγωνιστική πηγαίνει να παίξει εκτός έδρας με το Μαυροβούνιο, ενώ η Νορβηγία έχει πολύ δύσκολη αποστολή στην Ολλανδία.

Εκτός αποστολής ο Ουντέρ, πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον μέσο Ομούρ, ο οποίος ίσως είναι έτοιμος για το ματς της Τρίτης.

Εθνική Τουρκίας ρόστερ

Τερματοφύλακες: Τσακίρ (Τράμπζονσπορ), Ντεστάνογλου (Μπεσίκτας), Μπολάτ (Γάνδη) – Αμυντικοί: Ερκίν (Καραγκιουμούκ), Αϊχάν (Σασουόλο), Ντεμιράλ (Αταλάντα), Τσέλικ (Λιλ), Μούλντουρ (Σασουόλο), Ρ. Γιλμάζ (Μπεσίκτας), Σογιοντσού (Λέστερ), Καμπάκ (Νόριτς) – Μέσοι: Τουφάν (Γουότφορντ), Τσαλχάνογλου (Ίντερ), Ομούρ (Τράμπζονσπορ), Ανταλαλγιαλί (Γαλατασαράι), Κουτλού (Γαλατασαράι), Οζντεμίρ (Τράμπζονσπορ), Κοκτσού (Φέγενορντ), Α. Γιλμάζ (Γαλατασαράι) – Επιθετικοί: Μπ. Γιλμάζ (Λιλ), Καραμάν (Μπεσίκτας), Ντερβίσογλου (Γαλατασαράι), Ακτούρκογλου (Γαλατασαράι), Ντουρσούν (Φενερμπαχτσέ).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Λετονίας. Το 1-0 έγινε με αυτογκόλ του Ντεμιράλ στο 70’, η Τουρκία ισοφάρισε με τον Ντουρσούν στο 75’ και βρήκε δεύτερο γκολ με πέναλτι του Γιλμάζ στις καθυστερήσεις.

ΤΟΥΡΚΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Stoiximan).

*G/G στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ ΑΝΑΛΥΣΗ

Χωρίς νίκη παραμένει το Γιβραλτάρ σε 13 αναμετρήσεις (0-3-10), θα πρέπει να γυρίσουμε στις 10 Οκτωβρίου 2020 για να βρούμε την τελευταία επί του Λιχτενστάιν (1-0 εκτός). Δεν έχει καταφέρει να ανοίξει λογαριασμό στον 7ο όμιλο, γεγονός που το έχει θέσει νοκ άουτ εδώ και καιρό από τη διεκδίκηση της πρόκρισης. Τον Οκτώβριο υπέστη ακόμη δύο ήττες, αμφότερες άνετες και «βαριές». Η πρώτη απ’ το Μαυροβούνιο (0-3 εντός) και η δεύτερη απ’ την Ολλανδία (6-0 εκτός).

Η τελευταία αναμέτρηση δεν χωράει σχολιασμό: Οι αντίπαλοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια αυτής, πήραν την κατοχή και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, την ώρα που δεν δέχτηκαν πίεση. Δεν έχει πόντο το Γιβραλτάρ στον όμιλο, έχει επιμέρους σκορ 3-34, θα είναι σίγουρα τελευταίο στη βαθμολογία.

Εθνική Γιβραλτάρ ρόστερ

Τερματοφύλακες: Γκόλντγουιν (Λίνκολν), Ρόμπα (Σεντ Τζόζεφς), Μπάντα (Γιουρόπα), Κόλεϊνγκ (Λίνκολν) – Αμυντικοί: Ρ. Σιπολίνα (Λίνκολν), Τζ. Σιπολίνα (Λίνκολν), Ολιβέρο (Γιουρόπα), Γουάιζμαν (Λίνκολν), Σέρτζεντ (Λίνκολν), Μπάρνετ (Σεντ Τζόζεφς), Άνεσλεϊ (Μπλάκμπερν), Μουέλχι (Σεντ Τζόζεφς), Μπρίτο (Λίνκολν), Μπόσιο (Γιουρόπα), Σάντος (Μον Κάλπ), Τζόλεϊ (Γιουρόπα) – Μέσοι: Λίαμ Γουόκερ (Λίνκολν), Μπαντρ (Μον Καλπ), Τορίγια (Λίνκολν), Ρόναν (Λίνκολν), Βαλαρίνο (Σεντ Τζόζεφς), Βίνετ (Γιουρόπα) – Επιθετικοί: Κασκιάρο (Λίνκολν), Κουμπς (Μπρούνος Μάγκπις), Στιτς (Στόουρμπριτζ Τάουν), Μόργκαν (Σεντ Τζόζεφς), Ντε Μπαρ (Γουίκομ).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 6-0 κόντρα στην Ολλανδία. Στο 3-0 το ημίχρονο, ακολούθησαν άλλα τρία γκολ στο δεύτερο μέρος για την Ολλανδία.