*13η αγωνιστική

*Στο πρωτάθλημα: Ξαμάξ – Τουν 1-5 (12/8)

ΤΟΥΝ

Δυσκολεύτηκε να προκριθεί στα προημιτελικά του κυπέλλου, αφού χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Βίκ για να τα καταφέρει. Πιο πριν στο πρωτάθλημα έχασε άδικα από το Λουγκάνο εκτός έδρας και με σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με … γκολ από τα αποδυτήρια, αφού μόλις στο 2΄ ο Καρλίνιος άνοιξε το σκορ από την ασίστ του Μποτάνι. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Τοσέτι στο 19΄ μετά από ασίστ του Σόρτζιτς, αλλά το Λουγκάνο πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 37΄ με τον Γκερντ. Η Τουν πίεσε στην επανάληψη, σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Έτσι μετά από 12 αγωνιστικές μετρά 18 βαθμούς με 5 νίκες, 3 ισοπαλίες και 4 ήττες και βρίσκεται στην 3η θέση και σε τροχιά εξόδου στην Ευρώπη. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι τιμωρημένοι είναι ο μέσος Χέντιγκερ και ο πλάγιος μπακ Καμπλάν.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 4-2 (στη διαδικασία των πέναλτι) επί της Βιλ, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του κυπέλλου Ελβετίας.

Το Τουν – Ξαμάξ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΞΑΜΑΞ

Αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι τον θεσμό του κυπέλλου, χάνοντας στην παράταση από την Λουκέρνη εκτός έδρας και με σκορ 3-1. Πιο πριν στο πρωτάθλημα, γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τη Λουκέρνη με σκορ 2-1. Δηλαδή ένα βήμα μπροστά και δύο πίσω για τη νεοφώτιστη Ξαμάξ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 29΄ με τον Πίκελ και μετά από ασίστ του Νούτσολο, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν λίγο πριν βγει το πρώτο μέρος με τον Σερπφ και μετά από ασίστ του Βοκά. Η Λουκέρνη ήταν ανώτερη στο δεύτερο μέρος και τελικά πήρε τη νίκη με το τέρμα του Σνέβλι στο 81΄ και μετά από την ασίστ του Βάργκας.

Έτσι μετά από 12 αγωνιστικές μετρά 10 βαθμούς με 2 νίκες, 4 ισοπαλίες και 6 ήττες και βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας που οδηγεί σε απευθείας υποβιβασμό. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι  εκτός τέθηκε ο μέσος Πίκελ λόγω τιμωρίας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 3-1 (στην παράταση) από το Λουγκάνο, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του κυπέλλου Ελβετίας.