*Δόθηκε απαγορευτικό στη μετακίνηση των οπαδών της Ρεν για τη σημερινή αναμέτρηση.

*Goal/Goal τα 8/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Η Ρεν σκοράρει στα εννέα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Τουλούζ.

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της ΛΑΣΚ, για το Γιουρόπα Λιγκ. Πήρε προβάδισμα με τον Ντάλινγκα στο 54′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση επτά λεπτά αργότερα, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 83′ με τον Σουάζο.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Τουλούζ, μετά από πέντε παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, όπου και είχε τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Κάρλες Μαρτίνεθ φιλοξενήθηκε από τη ΛΑΣΚ, της οποίας και επικράτησε με 1-2, για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Έπαιζε για δυο αποτελέσματα, έτσι ώστε να συνεχίσει στη διοργάνωση μέσω της δεύτερης θέσης. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ευτύχησε να προηγηθεί με αντεπίθεση κατά την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Παρότι δέχθηκε άμεσα την ισοφάριση, εν τέλει κατάφερε να βρει και δεύτερο τέρμα προς το φινάλε, εκμεταλλευόμενη και τα κενά στην αντίπαλη άμυνα.

Τερμάτισε έτσι και τυπικά στη δεύτερη θέση του ομίλου, στο -1 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, οπότε και περιμένει να μάθει την αντίπαλο της στην επόμενη φάση, η οποία θα έρθει από το Τσάμπιονς Λιγκ.

Σε ότι έχει να κάνει με το πρωτάθλημα τώρα, την προηγούμενη αγωνιστική, γνώρισε τη συντριβή με 3-0 στην έδρα της Λυών, στο οποίο αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Συμπλήρωσε έτσι οκτώ αγωνιστικές χωρίς τρίποντο (0-4-4), οπότε και παραμένει χαμηλά στην κατάταξη, με μόλις 13 βαθμούς. Επικράτησε μια φορά στα έξι εντός της (1-4-1).

Αν και ξεπέρασε τον τραυματισμό του, ο Μπανγκρέ έμεινε εκτός αποστολής, καθώς υστερεί σε αγωνιστικό ρυθμό. Παραμένει στα “πιτς” ο Ζακάρια Αμπουκλάλ, ο Αρόν Ντονούμ εκτίει τιμωρία, ενώ εκτός για προσωπικούς λόγους έμεινε ο Νίκλας Σμιντ.

Τουλούζ Στατιστικά

*2-3 Goals τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από τη Βιγιαρεάλ, για το Γιουρόπα Λιγκ. Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (πεν. 36′, 62′) και παρότι ισοφάρισε σε αμφότερες με τους Ασινιόν (37′) και Μπλας (79′), εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 80ο λεπτό.

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Ρεν. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν υποδέχθηκε τη Βιγιαρεάλ, για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-3.

Έπαιζε για δυο αποτελέσματα, έτσι ώστε να τερματίσει στην κορυφή του ομίλου και να πάει απευθείας στους “16” της διοργάνωσης. Σε ένα κακό ματς μέχρι λίγο μετά το μισάωρο, βρέθηκε πίσω από το σημείο του πέναλτι, για να ισοφαρίσει ένα λεπτό αργότερα με γρήγορη επίθεση. Πιο παθητική στην πορεία, γλίτωσε κάποιες στιγμές, όμως όχι και στο 62′ όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ για δεύτερη φορά. Ισοφάρισε ξανά, αλλά όχι για πολύ, καθώς λίγο αργότερα είδε την εστία της να παραβιάζεται για τρίτη φορά. Είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ στο φινάλε, στην εξέλιξη της φάσης σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Προκρίθηκε έτσι ως καλύτερη δεύτερη στα νοκ άουτ της διοργάνωσης και περιμένει τώρα να μάθει πια ομάδα από το Τσάμπιονς Λιγκ θα τεθεί απέναντι της.

Είχαν προηγηθεί οι δυο εντός συνόρων ήττες από Μαρσέιγ (2-0 εκτός) και Μονακό (1-2 εντός). Παραμένει έτσι χαμηλά στην κατάταξη και με 15 βαθμούς συγκομιδής μέχρι τώρα, είναι στο +2 από τη σημερινή της αντίπαλο. Αγνοεί το διπλό στις έξι πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε κατά σειρά από τρεις ισοπαλίες και ήττες, ενώ στις 4/6 δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.

Εξέτισαν την τιμωρία τους και θα δώσουν και πάλι το παρών οι Ζουελά Ντουέ, Κρίστοφερ Βου και Νεμάνια Μάτιτς. Χτύπησε στο ματς της Ευρώπης ο Μπενζαμέν Μπουριζό και τέθηκε εκτός για σήμερα.