21η αγωνιστική

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ναντ – Τουλούζ 1-2

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Ρεμς, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Μαβισά (11′), Μπαμπίκα (31′) και Νταλίνγκα (πεν. 45’+2), δεχόμενη δις τη μείωση στην πορεία (49′, 90’+1).

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Τουλούζ, μετά και την ήττα με 0-2 από τη Λανς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάρλες Μαρτίνεθ φιλοξενήθηκε από τη Ρεμς, στην έδρα της οποίας πανηγύρισε το διπλό με 2-3.

Πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα της ημίχρονα για φέτος και έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά και τις φάσεις, ευτύχησε να πάρει σαφές προβάδισμα τριών τερμάτων μέχρι και την ανάπαυλα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια κατέβασε ταχύτητα και έδωσε δικαιώματα τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα να δεχθεί δις τη μείωση για το τελικό αποτέλεσμα.

Βαθμολογική ανάσα η επικράτηση της αυτή, στην προσπάθεια που κάνει για να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη, ούσα στο +3 από την 16η θέση και τα μπαράζ παραμονής. Αγνοεί τη νίκη στα έξι πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία και είχε από τρεις ισοπαλίες και ήττες.

Την ερχόμενη Πέμπτη (15/02), θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Μπενφίκα, στο πρώτο μεταξύ τους για το Γιουρόπα Λιγκ. Ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο Κόπα Άφρικα οι Λόγκαν Κόστα και Μούσα Ντιαρά, αμφότεροι τέθηκαν και πάλι στις υπηρεσίες του προπονητή τους.

Τουλούζ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Λανς, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 48ο λεπτό.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και έξι παιχνίδια στο πρωτάθλημα η Ναντ, στα οποία και έχει μια ισοπαλία και πέντε ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζοσλέν Γκουρβενέκ υποδέχθηκε τη Λανς, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Για ακόμη μια φορά προβλημάτισε αρκετά με την εμφάνιση της, καθώς δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις. Γλίτωσε χάρη στο δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο, ενώ λίγο αργότερα έίδε να της ακυρώνεται τέρμα ως οφσάιντ. Δέχθηκε αρκετή πίεση με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και βρέθηκε πολύ γρήγορα πίσω, ενώ το σκορ θα μπορούσε να ξεφύγει περισσότερο στην πορεία.

Τέταρτο ματς στα πέντε τελευταία της, στο οποίο δεν κατάφερε να σκοράρει. Παραμένει αρκετά χαμηλά στην κατάταξη, ούσα σε ισοβαθμία με τη Λυών και στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη. Απέσπασε μόλις ένα βαθμό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (0-1-4), μένοντας και “άσφαιρη” στις 3/5.

Ο κόουτς Γκουρβενέκ μπορεί να υπολογίζει στο νεοφερμένο Νικολά Κοζά, αλλά και στον Μπένι Τραορέ που εξέτισε την τιμωρία του. Εκτός για τον ίδιο λόγο είναι αυτή τη φορά ο Ντάγκλας Αουγκούστο.