30η αγωνιστική

*Το Μάρτιο του 2012 η τελευταία νίκη της Τουλούζ κόντρα στη Μαρσέιγ για το πρωτάθλημα, με 0-1.

*Η Μαρσέιγ πήρε το διπλό και στις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Τουλούζ.

*Στον πρώτο γύρο: Μαρσέιγ – Τουλούζ 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Ρεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 20ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Κάσερες (22′) και Ντιαρά (32′).

Αήττητη για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι πρωταθλήματος παρέμεινε η Τουλούζ, με δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάρλες Μαρτίνεθ φιλοξενήθηκε από τη Ρεν, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2.

Ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα και σαν αποτέλεσμα βρέθηκε πίσω στο σκορ σχετικά από νωρίς στον αγωνιστικό χώρο. Ηχηρό “χαστούκι” το τέρμα αυτό, που την ξύπνησε για τα καλά και μόλις δυο λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσα. Σα να μην έφτανε αυτό, λίγο μετά έφτασε και στην ανατροπή του σκορ. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο ρόλος της έγινε πιο παθητικός, δέχθηκε αρκετή πίεση, στην οποία άντεξε ωστόσο μέχρι το φινάλε και κράτησε ένα πολύ σπουδαίο αποτέλεσμα.

Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες, μετά και την εντός έδρας “λευκή” ισοπαλία με την Στρασμπούργκ. Πήρε έτσι βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή, ούσα στο +10 από την τελευταία τριάδα, πέντε στροφές πριν το φινάλε της φετινής σεζόν. Ηττήθηκε μια φορά στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε ακόμη από δυο νίκες και ισοπαλίες.

Μετράει επιστροφές ο κόουτς Μαρτίνεθ, καθώς ο Σιέρο εξέτισε την τιμωρία του, ενώ έχουν αναρρώσει και οι Σκίτα και Ντεσλέ. Μοναδικός απόντας είναι ο τραυματίας Ζενρό.

Τουλούζ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μπενφίκα, για το Γιουρόπα Λιγκ. Βρήκε δίχτυα με τον Μουμπανιά στο 79ο λεπτό.

Την πρόκριση της στα ημιτελικά του φετινού Γιουρόπα Λιγκ, πανηγύρισε η Μαρσέιγ. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Ζαν Λουίς Γκασέ υποδέχθηκε τη Μπενφίκα, στη ρεβάνς της ήττα με 2-1 στην Πορτογαλία για τα προημιτελικά, της οποίας και επικράτησε αυτή τη φορά με 1-0.

Είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα και να πετύχει κάτι. Ίδιο σκηνικό και μετά την ανάπαυλα και όσο περνούσε η ώρα το άγχος στους Μασσαλούς γινόταν όλο και μεγαλύτερο. Γλίτωσε τα χειρότερα στο 74′ χάρη στο πορτιέρο Λόπεθ και πέντε λεπτά μετά κατάφερε να βρει δίχτυα και να ισοφαρίσει το συνολικό σκορ.

Το σκορ παρέμεινε ως είχε μέχρι το φινάλε, ενώ δεν άλλαξε ούτε στην παράταση. Έλυσαν έτσι τις διαφορές τους στη “ρώσικη ρουλέτα”, εκεί όπου ήταν πιο εύστοχη και πήρε την πρόκριση με 4-2. Στα ημιτελικά τώρα, θα βρει απέναντι της την Αταλάντα, την οποία και θα υποδεχθεί τη Μεγάλη Πέμπτη (02/05), στο πρώτο μεταξύ τους.

Εντός συνόρων τώρα, έρχεται από τρεις διαδοχικές ήττες κόντρα σε Ρεν (2-0 εκτός), Παρί Σεν Ζερμέν (0-2 εντός) και Λιλ (3-1 εκτός), ενώ θυμίζουμε ότι δεν έπαιξε την προηγούμενη αγωνιστική, με το εξ αναβολής κόντρα στη Νις να είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Τετάρτη (24/04). Στο -7 από την εξάδα και τις ευρωπαϊκές θέσεις, έχοντας ηττηθεί στις 4/5 τελευταίες εξόδους της (1-0-4).

Πάρα πολλά τα αγωνιστικά προβλήματα που έχει να αντιμετωπίσει για ακόμη μια φορά στα παιχνίδια της.