*Φάση των “32” του Κυπέλλου Γαλλίας. Νοκ άουτ παιχνίδια, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

*No/Goal ήρθαν οι 6/7 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας.

*Η Τουλούζ είναι αήττητη στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις της με αντίπαλο την Αζαξιό (3-2-0).

*Στη Ligue 1 (01/01/23): Τουλούζ – Αζαξιό 2-0

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπρεστ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 18’, ισοφάρισε με τον Αμπουκλάλ στο 65’.

Έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει περισσότερο απ’ τα “κόκκινα”, παραχώρησε 1-1 με την Μπρεστ. Παιχνίδι με καλό ρυθμό, εκατέρωθεν φάσεις και γκολ, πίσω στο σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, είχε καλές στιγμές να φέρει το ματς στα ίσα πριν την ανάπαυλα. Πίεσε στο δεύτερο 45λεπτο, ισοφάρισε, στη συνέχεια πιο καθαρές στιγμές να πάρει το “τρίποντο”, αλλά δεν βρήκε τον τρόπο. Ο Μαροκινός εξτρέμ Αμπουκλάλ, που σκόραρε σε δεύτερο διαδοχικό ματς, πέτυχε το γκολ της.

Βαθμός για την Τουλούζ, είχαν προηγηθεί δύο νίκες κόντρα σε Αζαξιό (2-0) και Οσέρ (0-5), παρέμεινε στην 12η θέση, διατήρησε απόσταση οκτώ πόντων από την επικίνδυνη ζώνη και -προς το παρόν- μπορεί να αισθάνεται άνετη. Σε δέκα παιχνίδια στο γήπεδό της γνώρισε δύο ήττες, από Παρί Σεν Ζερμέν (0-3) και Μονακό (0-2).

Στην προηγούμενη φάση του Κυπέλλου πήρε εύκολη πρόκριση, συνέτριψε 7-1 την ερασιτεχνική Λανιόν, με τον Μοντανιέ να χρησιμοποιεί αναπληρωματική ενδεκάδα.

Τιμωρημένος ο χαφ Φαν ντεν Μπόομεν, παραμένουν τραυματίες ο μπακ Κεμπέν και ο χαφ Ζενρό, επιστρέφει ο δεξιός μπακ Ντέσλερ.

ΤΟΥΛΟΥΖ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ τα 5/7 πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

*Over 2.5 τα 8/12 τελευταία ματς στο πρωτάθλημα.

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 7-1 από τη Μονακό. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 2’, δέχθηκε το 2-0 στο 6’, μείωσε με τον Μπελαϊλί στο 11’, με τη Μονακό να σκοράρει ακόμη τρεις φορές πριν την ανάπαυλα (21’, 28’, 35’ με πέναλτι). Οι Μονεγάσκοι σκόραραν δύο φορές στο δεύτερο μέρος για το τελικό σκορ (63’, 89’).

Δεν έχει επιστρέψει καλά από τη διακοπή, υπέστη ντροπιαστική ήττα 7-1 από τη Μονακό. Θλιβερή στα μετόπισθεν, έχανε 2-0 στο 6’, η μείωση του σκορ δεν έφερε αποτέλεσμα, το ημίχρονο έκλεισε στο 5-1 υπέρ των Μονεγάσκων. Η Μονακό έκανε ό,τι ήθελε και στο δεύτερο 45λεπτο, σκόραρε ακόμη δύο τέρματα, με την Αζαξιό να μην μπορεί να σώσει ούτε τα προσχήματα. Σκόρερ της ο εξτρέμ Μπελαϊλί, ο οποίος από τη στιγμή που μπήκε στην ενδεκάδα την έχει μεταμορφώσει επιθετικά.

Τρίτη διαδοχική ήττα για την Αζαξιό, είχαν προηγηθεί αυτές από Τουλούζ (2-0) και Ρεμς (0-1), έπεσε ξανά στα “κόκκινα”, ισοβαθμεί με την τελευταία ομάδα που σώζεται. Διαθέτει την χειρότερη επίθεση της κατηγορίας με 16 τέρματα.

Στην προηγούμενη φάση του Κυπέλλου παρατάχθηκε με αρκετούς βασικούς και ξεπέρασε με 2-1 το εμπόδιο της ερασιτεχνικής Ζούρα Σουντ.

Ταξίδεψε με πολλές και σημαντικές απουσίες σε όλες τις γραμμές.