* 18η αγωνιστική

* No Goal τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Τότεναμ στα 6 τελευταία μεταξύ τους (2-4-0), ενώ στα 22 τελευταία μεταξύ τους έχει γνωρίσει μόλις μία ήττα (10-11-1)!

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΤΟΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Νότιγχαμ Φόρεστ. Ο Ρισάρλισον (45+2’) άνοιξε το σκορ, ο Κουλουσέφσκι (65’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και στο 70’ αποβλήθηκε ο Μπισούμα των φιλοξενούμενων.

Στον σωστό δρόμο έχουν επιστρέψει τα “σπιρούνια”, την προηγούμενη Παρασκευή ντούμπλαραν τις νίκες τους μέσα στο Δεκέμβριο και μείωσαν την απόσταση από την κορυφή (-6).

Δυναμικό το μπάσιμο τους στο Νότιγχαμ, ξόδεψαν σημαντικές στιγμές στο ξεκίνημα, αλλά η δημιουργία τους περιορίστηκε πηγαίνοντας προς την ανάπαυλα. Η μαγική ενέργεια-ασίστ του Κουλουσέφσκι έλυσε το πρόβλημα, ο Σουηδός εξαργύρωσε το λάθος του αντίπαλου κίπερ για το 0-2 και η διαχείριση της αποβολής στο τελευταίο 20λεπτο ήταν πειστική.

Σκόραρε σε 29ο διαδοχικό παιχνίδι της Πρέμιερ Λιγκ, είναι το καλύτερο τρέχον σερί στη λίγκα, επιπλέον η ομάδα του Ποστέκογλου είναι η μοναδική που έχει βρει δίχτυα σε όλα τα φετινά.

Σημαντική η αγωνιστική βελτίωση του Ρισάρλισον μετά τον τραυματισμό του, σκόραρε 3 γκολ στα δύο τελευταία παιχνίδια, όσα είχε πετύχει στις 39 πρώτες εμφανίσεις του με την Τότεναμ!

Το πρόβλημα απειθαρχίας όμως είναι μείζον, αφού η αποβολή του Μπισούμα ήταν η 4η στην σεζόν, όσες είχαν καταλογιστεί κατά της Τότεναμ στις δύο προηγούμενες σεζόν μαζί!

“Θα είναι δύσκολο παιχνίδι, θα δουλέψουν σκληρά και είναι πολύ καλοί σε αυτό που κάνουν. Θα πρέπει να παρουσιαστούμε έτοιμοι, αλλά είμαστε γενικά συνεπείς στο παιχνίδι μας.” δήλωσε ο Ποστέκογλου.

Διαθέσιμοι για το σημερινό ματς ο Λο Σέλσο (μέσος) που δεν ταξίδεψε στο Νότιγχαμ και ο Τζόνσον (εξτρέμ/φορ) που αποχώρησε από το παιχνίδι λόγω χτυπήματος στο κεφάλι.

Τιμωρημένοι είναι οι βασικοί Μπισούμα (μέσος), Ουντότζι (αρ. μπακ), παραμένουν τραυματίες οι Φαν ντε Φεν (στόπερ), Μάντισον (μέσος), Πέρισιτς (μπακ/χαφ), Σεσενιόν (μπακ/χαφ), Σόλομον (εξτρέμ), Μπετανκούρ (μέσος).

ΤΟΤΕΝΑΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΕΒΕΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Φούλαμ και αποκλεισμός στα πέναλτι. Η Φούλαμ προηγήθηκε με αυτογκόλ του Κιν (41’) και ο Μπέτο (82’) ισοφάρισε για την Έβερτον.

Πικρός ο αποκλεισμός της Τρίτης για τα “ζαχαρωτά”, δεν υστέρησαν στο 90λεπτο, αλλά χάθηκε η ευκαιρία διάκρισης στο Λιγκ Καπ στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, με τον Ονάνα να είναι μοιραίος.

Κόντρα στην ροή του ματς βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ, σε μία μετάβαση και άτυχη κατάληξη σε σέντρα της Φούλαμ. Είχε όμως υπομονή στο παιχνίδι της η Έβερτον, πάτησε πολλές φορές περιοχή στο δεύτερο ημίχρονο και δικαιώθηκε με την (ανούσια εντέλει) ισοφάριση.

Στην Πρέμιερ Λιγκ όμως είναι η καλύτερη ομάδα του Δεκεμβρίου με 4/4 νίκες και απαραβίαστη εστία για πάνω από 400 αγωνιστικά λεπτά! Μπήκε αποφασισμένη στο Turf Moor, όπου επέστρεψε ως αντίπαλος ο κόουτς Ντάιτς και πλήγωσε την Μπέρνλι με πρωταγωνιστές δύο πρώην της (ΜακΝιλ, Κιν). Το γρήγορο 0-2 της επέτρεψε να ελέγξει απόλυτα τον ρυθμό, δεν άδησε τους γηπεδούχους να μπουν ποτέ στο πνεύμα του αγώνα.

Αυτή ήταν η 4η σερί εκτός έδρας νίκη για την Έβερτον, ψάχνει 5η διαδοχική για πρώτη φορά από το 1970, ενώ αν κάνει το 4/4 στο Λονδίνο θα ισοφαρίσει δικό της ρεκόρ από την σεζόν 1911-1912!

2η καλύτερη επίδοση στη λίγκα οι 16 εκτός έδρας βαθμοί, αλλά ο Ντάιτς έχει άσχημη παράδοση (0-1-5) στα ταξίδια απέναντι στην Τότεναμ. Στο νέο της γήπεδο έχει 2/2 ήττες με 0-9 γκολ.

Τέσσερα τα ερωτηματικά για το σημερινό παιχνίδι. Ο Μικολένκο (αρ. μπακ) έχει αρκετές πιθανότητες να επιστρέψει, στο 50/50 ο αρχηγός Κόουλμαν (δεξί μπακ), ενώ οι Γιανγκ (μπακ), Ντουκουρέ (μέσος) αναμένεται να μείνουν εκτός.