*20η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Άρσεναλ – Τότεναμ 3-1.

*Η Τότεναμ ηττήθηκε στα 3/4 τελευταία ντέρμπι με την Άρσεναλ για την Πρέμιερ Λιγκ, ωστόσο είναι αήττητη στα τελευταία οκτώ εντός έδρας ματς εναντίον της (6-2-0).

*Η Τότεναμ έχει κερδίσει 13 πέναλτι εναντίον της Άρσεναλ σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ, σκόραρε τα 12!

*Η Τότεναμ σκόραρε τουλάχιστον ένα γκολ στα τελευταία 11 ντέρμπι με την Άρσεναλ ανεξαρτήτως έδρας, απέτυχε να σκοράρει μόλις μια φορά στα τελευταία 17 ντέρμπι πρωταθλήματος.

*Ο Χάρι Κέιν είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των ντέρμπι Τότεναμ-Άρσεναλ με 14 γκολ. Βρήκε δίχτυα στα 7/8 εντός έδρας ντέρμπι της καριέρας του εναντίον της Άρσεναλ (9 γκολ).

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΤΟΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 1-0 επί της Πόρτσμουθ για το Κύπελλο. Το γκολ ο Κέιν στο 50’.

Επέστρεψε στις νίκες την περασμένη αγωνιστική, με το εμφατικό εκτός έδρας 4-0 επί της Κρίσταλ Πάλας. Ήταν κακή στο πρώτο ημίχρονο, έκανε πολλά λάθη, η Πάλας κρατούσε μπάλα και απειλούσε, είχε τις πιο καθαρές ευκαιρίες για να σκοράρει. Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε δράση ο Κέιν, σκόραρε δύο φορές απ’ το 48’ μέχρι το 53’ και έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση της Τότεναμ, που πήρε προβάδισμα χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης. Το 0-3 στο 68’ τελείωσε οριστικά το ματς, στο φινάλε ήρθε το 0-4. Πλασματικό το σκορ, η Πάλας άξιζε κάτι καλύτερο με βάση την εικόνα της στο πρώτο 45λεπτο.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τους Λονδρέζους μετά από δύο αγωνιστικές, που είχαν εντός έδρας ήττα 0-2 απ’ την Άστον Βίλα και εκτός έδρας 2-2 με την Μπρέντφορντ. Παντελώς ασταθής η ομάδα του Κόντε, έχει ρεκόρ 3-1-3 στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές και με 33 πόντους βρίσκεται στην πέμπτη θέση, πλέον στο -2 απ’ την τετράδα. Την περασμένη εβδομάδα επικράτησε εντός έδρας 1-0 της Πόρτσμουθ για το Κύπελλο, το σκορ είναι «φτωχό» σε σχέση με την εικόνα του αγώνα. Παρατάχθηκε με βασική ομάδα, αλλά έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης κυρίως στο δεύτερο μέρος. Αμφίβολοι οι Ριτσάρλισον και Μπετανκούρ, επιστρέφει ο Κουλουσέφσκι.

ΤΟΤΕΝΑΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*ΝG τα 4/6 πρόσφατα παιχνίδια της σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 9/14 Over 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Είναι η ομάδα με τα περισσότερα γκολ δεύτερου 45λεπτου στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ (27). Είναι το 73% των φετινών γκολ της (27/37).

ΑΡΣΕΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 3-0 επί της Όξφορντ για το Κύπελλο. Ο Ελνένι στο 63’ το 0-1, το 0-2 έκανε ο Ενκετιά στο 70’, το τελικό 0-3 έκανε ο ίδιος παίκτης στο 76’.

Τα βρήκε «σκούρα» στο εντός έδρας απαιτητικό παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής κόντρα στη Νιουκάστλ εντός έδρας. Έμεινε στο 0-0, απόρροια της εξαιρετικής λειτουργίας του αντιπάλου, που ήταν σοβαρός ανασταλτικά, δε ρίσκαρε σε κανένα σημείο του αγώνα, ήταν φανερά ικανοποιημένος και με την ισοπαλία. Στο πρώτο ημίχρονο η Άρσεναλ έβγαλε ενέργεια, υποχρέωσε τον γκολκίπερ Πόουπ σε κάποιες επεμβάσεις. Στο δεύτερο μέρος απείλησε μόνο από κόρνερ, στον αντίποδα η Νιουκάστλ δεν κατάφερε να προκαλέσει προβλήματα, έπαιζε παντελώς παθητικά, δίκαιο το τελικό 0-0.

Επιστροφή στις απώλειες για την ομάδα του Αρτέτα έπειτα από πέντε διαδοχικές νίκες, είχαν προηγηθεί εννέα νίκες στις προηγούμενες 10 αγωνιστικές για τους Λονδρέζους (9-1-0). Πορεύονται αήττητοι στις τελευταίες 11 αγωνιστικές, με 44 πόντους είναι πρώτοι, στο +5 πλέον απ’ τη Μάντσεστερ Σίτι και στο +6 απ’ τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με νίκη σήμερα μπορούν να απομακρυνθούν ακόμη περισσότερο.

Την περασμένη εβδομάδα παρατάχθηκαν με βασική ομάδα στο εκτός έδρας ματς με την Όξφορντ για το Κύπελλο, σοβαρεύτηκαν στο δεύτερο μέρος και με τρία γκολ απ’ το 63’ μέχρι το 76’ πήραν άνετη πρόκριση. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τη Μάντσεστερ Σίτι! Δεν αλλάζει η αποστολή, δεν αναμένονται εκπλήξεις στην ενδεκάδα.

ΑΡΣΕΝΑΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 5/8 Under 2.5 στην Πρέμιερ Λιγκ.

*Έρχεται από 5/8 ΝG στην Πρέμιερ Λιγκ.

*Η Άρσεναλ μετρά φέτος 6/6 νίκες στα ντέρμπι με ομάδες του Λονδίνου, δε δέχτηκε γκολ σε κανένα εκτός έδρας!