*Στον πρώτο γύρο: Ρέξαμ-Τορκί  6-0

*Η Τορκί μόνο με σενάριο «επιστημονικής φαντασίας» μπορεί να σωθεί. Πρέπει να κερδίσει, να χάσει μία εκ των Μέιντενχεντ, Γιορκ και να καλύψει διαφορά είτε εφτά τερμάτων με την πρώτη, είτε 14 με την δεύτερη!

*Η Ρέξαμ είναι αδιάφορη βαθμολογικά.

ΤΟΡΚΙ

Προηγούμενο ματς: Η Τορκί έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Ολτρινχαμ, αν και πλησίασε κοντά στη νίκη, παρόλο που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Λίνεϊ στο 43’. Ισοφάρισε και προηγήθηκε με δύο γκολ του Χολ στο δεύτερο ημίχρονο, στο 59’ και στο 68’, αλλά δεν άντεξε ως το τέλος και ισοφαρίστηκε στο 89’ από πέναλτι του Γκούντσον.

Η Τορκί «αυτοκτόνησε», αφού δέχθηκε ένα γκολ προς το τέλος, φέρνοντας 2-2 απέναντι στην Ολτρινχαμ, παραμένοντας για δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη, έπειτα από πέντε συνεχόμενες στα προηγούμενα παιχνίδια της. Στο γήπεδό της πάντως έχει κερδίσει τους δύο πιο πρόσφατους αγώνες της.

Πλέον όχι απλά παραμένει εντός ζώνης υποβιβασμού, χρειάζεται ένα μικρό θαύμα για να καταφέρει να μείνει στην κατηγορία.

Ο προπονητής της, Γκάρι Τζόνσον, πολύ έμπειρος, εξέφρασε την πρόθεση να μείνει στον πάγκο, μένει να φανεί ποια θα είναι η θέση της διοίκησης.

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών.

Τορκί Στατιστικά

*Εχει τέσσερα σερί G/G μαζί με over 2,5

*Εχει 22/27 G/G εντός έδρας, 16/22 στο πρωτάθλημα

*Εχει 19/27 over 2,5 εντός έδρας, 14/22 στο πρωτάθλημα

ΡΕΞΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Ρέξαμ κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Μπόρεχαμ Γουντ, παρόλο που βρέθηκε να χάνει από το πρώτο λεπτό, με τέρμα που δέχθηκε από τον Εντλόβου. Αλλά ισοφάρισε με τον Λι στο 15ο λεπτό, πριν προηγηθεί με τον Μάλιν στο 52’, ο οποίος πέτυχε και τρίτο τέρμα στο 71’.

H Ρέξαμ δέχθηκε ένα γκολ πολύ νωρίς, αλλά τελικά κέρδισε με 3-1 εντός έδρας την Μπόρεχαμ Γουντ στον εξ αναβολής αγώνα της, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου και της απευθείας ανόδου, την οποία πανηγύρισε μαζί με το κοινό της και τους ιδιοκτήτες από το Χόλιγουντ!

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη της, τρίτη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, ενώ γενικώς έχει μόνο τέσσερις ήττες τη φετινή σεζόν, όλες μακριά από το γήπεδό της.

Τραυματίες είναι ο γκολκίπερ Ντιμπλ, και οι αμυντικοί Χάιντεν, Χόσεναχ που μάλλον θα λείψουν και απόψε και τιμωρημένος είναι ο αμυντικός ΜακΦάντζεαν που μετά την αποβολή του δεν θα παίξει ξανά στην κανονική διάρκεια της σεζόν.