* Στην επόμενη φάση προκρίνεται μόνος ο 1ος κάθε ομίλου

* Στον 8ο όμιλο συμμετέχουν και οι Τοντέλα, Εστορίλ, Ακαδέμικο Βιζέου

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση

ΤΟΡΕΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Τοντέλα. Ο Αρκάνζο άνοιξε το σκορ για την Τοντέλα στο 26ο λεπτό και ο Μασιέλ ισοφάρισε για την Τορεένσε στο 67’.

Δεύτερη ισοπαλία στο 1-1 για την Τορεένσε στον όμιλο του Λιγκ Καπ, διατηρεί ελπίδες πρόκρισης, αλλά για να καταφέρει θα πρέπει πλέον να κάνει υπερβάσεις απέναντι στις ομάδες της Primeira Liga στα δύο παιχνίδια που ακολουθούν.

Στο ματς της προηγούμενης Πέμπτης η Τοντέλα μπήκε καλύτερα, απείλησε νωρίς και προηγήθηκε με πολύ όμορφο τελείωμα από τη γωνία της μεγάλης περιοχής. Δεν κατάφερε να δημιουργήσει κινδύνους στο πρώτο μέρος η Τορεένσε και αφού γλίτωσε το 2-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης βρήκε γρήγορο επιθετικό transition για την ισοφάριση.

Έφτασε τα πέντε παιχνίδια δίχως νίκη (0-2-3), αφού πήγε με τρεις σερί ήττες (όλες στο 1-0) στη διακοπή του πρωταθλήματος, ούσα στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη της Segunda Liga.

ΤΟΡΕΕΝΣΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* No Goal τα 7/8 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ακαδέμικο Βιζέου. Ο Κλόβις έκανε το 0-1 στο 18ο λεπτό και ο Κάντις ισοφάρισε για τη Φαμαλικάο στο 61’.

Δεν κατάφερε να επιβεβαιώσει τον ρόλο του φαβορί στην πρεμιέρα της για τον όμιλο το περασμένο Σάββατο, αλλά διατηρεί την τύχη στα χέρια της για την πρόκριση στα προημιτελικά.

Δεν ήταν καλή στο παιχνίδι με την Ακαδέμικο Βιζέου, παρότι απείλησε πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τετ α τετ πριν προηγηθούν μετά από repress κοντά στην αντίπαλη περιοχή. Η Φαμαλικάο είχε ακυρωθέν γκολ για εκατοστά στο φινάλε του ημιχρόνου και η Ακαδέμικο μεγάλη χαμένη ευκαιρία για δεύτερο γκολ στην επανάληψη. Το φόρτωμα της περιοχής έφερε τελικά αποτέλεσμα για την ομάδα του Σόουζα, ο οποίος είχε προαναγγείλει δύσκολο παιχνίδι.