* Στον 8ο όμιλο συμμετέχουν και οι Εστορίλ, Φαμαλικάο, Ακαδέμικο Βιζέου

* Στο πρωτάθλημα (11/09): Τορεένσε – Τοντέλα 0-3

ΤΟΝΤΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Εστορίλ.

Το Σάββατο, για την πρεμιέρα του ομίλου, επιβεβαίωσε ότι είναι ένα δυσκολοκατάβλητο σύνολο παρόλο που έφτασε τα 7 παιχνίδια δίχως νίκη (0-5-2) σε όλες τις διοργανώσεις. Άλλωστε οι δύο ήττες του τελευταίου μήνα είναι και οι μοναδικές της στην σεζόν.

Η “λευκή” ισοπαλία με την Εστορίλ όμως ήρθε με δόση τύχης στο “Ζοάο Καρντόσο”, η ομάδα της Primeira Liga ήταν σαφώς ανώτερη στο χορτάρι, έχασε καλές ευκαιρίες να προηγηθεί… έχασε το άχαστο ο αντίπαλος φορ στο πρώτο ημίχρονο. Η ίδια δεν κατάφερε να απειλήσει επιθετικά, αποτυγχάνοντας να σκοράρει για δεύτερη φορά στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΟΝΤΕΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 9/10 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 11/14 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΤΟΡΕΕΝΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Ακαδέμικο Βιζέου. Ο Αραούζο έκανε το 0-1 στο 15ο λεπτό και ο Ρότσα ισοφάρισε για την Τορεένσε στο 46’. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μοράις των γηπεδούχων.

Μετά από τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα της Segunda Liga με το ίδιο σκορ (0-1), την Κυριακή βρήκε δίχτυα αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την έδρα της στην πρεμιέρα του ομίλου.

Επιβεβαιώθηκε στην συνολική εικόνα του αγώνα η διαφορά φόρμας και αγωνιστικής δυναμικής μεταξύ των δύο ομάδων, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, απείλησαν σε περισσότερες περιπτώσεις, χρειάστηκε και μία υπέροχη επέμβαση του κίπερ της Τορεένσε για να διατηρηθεί το 1-1 στο δεύτερο ημίχρονο.

Μία καλή φάση είχαν στο ματς οι γηπεδούχοι, ευτύχισαν να σκοράρουν σε αυτή, αλλά επιβεβαιώθηκε το πρόβλημα στη δημιουργία. Άλλωστε έχουν την χειρότερη επίθεση στην Segunda με μόλις 7 γκολ σε 13 παιχνίδια. Παραδόξως, τα 6 από αυτά τα πέτυχαν εκτός έδρας.