* Λιγκ Καπ – Φάση ομίλων

* 3η αγωνιστική – 3ος όμιλος

* Ο πρώτος κάθε ομίλου προκρίνεται στο Final Four της διοργάνωσης.

* Η Σπόρτινγκ προκρίνεται και με ισοπαλία, ακόμα και με ήττα ενός γκολ διαφορά, αντιστρόφως η Τοντέλα χρειάζεται νίκη με διαφορά 2+ τερμάτων.

* Η Σπόρτινγκ μετρά 5 σερί νίκες επί της Τοντέλα με συνολικό σκορ 12-1.

ΤΟΝΤΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μπενφίκα Β’. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σάντος (50’) και η Τοντέλα απάντησε με τον Ρομπέρτο (90’).

Σε καλή αγωνιστική κατάσταση τον τελευταίο ενάμιση η Τοντέλα, αλλά η απόσταση (-9) που έχει δημιουργηθεί από την πρώτη τριάδα στη Β΄κατηγορία δεν της αφήνει περιθώρια αισιοδοξίας για άνοδο στα “σαλόνια” της Πορτογαλίας.

Στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου ηττήθηκε δύσκολα στην έδρα της Φαρένσε με 1-0, αστοχώντας σε πέναλτι μετά το προβάδισμα των γηπεδούχων, αποτυγχάνοντας παράλληλα να αξιοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Ψάχνει ένα θαύμα σήμερα η ομάδα του Μαρέκο απέναντι στην πρωτοπόρο της χώρας, την οποία θα αντιμετωπίσει και στους “16” του Κυπέλλου, όπου προκρίθηκε δίχως την αγωνιστική υπέρβαση.

ΤΟΝΤΕΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 6/8 φετινά εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Πόρτο. Ο Γκιόκερες (11’) άνοιξε το σκορ, στο 51’ αποβλήθηκε ο Πέπε της Πόρτο και στο 60’ ο Γκονσάλβες διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ενθουσιασμός επικρατεί στο πράσινο κομμάτι της Λισαβόνας μετά τη δευτεριάτικη νίκη, τα “λιοντάρια” ανταπεξήλθαν στο δεύτερο μεγάλο ντέρμπι της σεζόν και διατηρήθηκαν στην κορυφή της Liga Portugal.

Προηγήθηκαν με προσωπικό γκολ του Σουηδού “μπόμπερ”, ακυρώθηκε με αυστηρή απόφαση το 2-0 του Γκιόκερες στο φινάλε του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με σημαντική επέμβαση του κίπερ Αδάν στη μοναδική αξιόλογη φάση της Πόρτο.

Επωφελήθηκαν από τα νεύρα του Πέπε, ο οποίος θυμήθηκε τα νιάτα του κι αποβλήθηκε για χτύπημα. “Κλείδωσαν” τη νίκη στη δεύτερη επικίνδυνη αντεπίθεση του δευτέρου ημιχρόνου με τον Γκιόκερες να επιδεικνύει αλτρουισμό στο 2-0. Είχαν τις ευκαιρίες να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στο ρίσκο που πήραν οι φιλοξενούμενοι, ξοδεύτηκαν σημαντικές ευκαιρίες παίζοντας στο χώρο.

“Εκτιμώ όλα τα τρόπαια. Είναι χαρακτηριστικό των μεγάλων συλλόγων να κερδίζουν τρόπαια. Αυτή τη στιγμή το μέλημα είναι η νίκη και να φτάσουμε όλοι οι παίκτες στο ίδιο επίπεδο. Θέλουμε να δοκιμάσουμε νέα πράγματα. Υπάρχουν παίκτες που έχουν παίξει και θα ξαναπαίξουν.” δήλωσε ο κόουτς Αμορίμ προαναγγέλοντας rotation.

Δεν άλλαξε κάτι στο ιατρικό δελτίο, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Σεντ Τζουστ (στόπερ), Φρεσνέδα (δεξί μπακ).