*22η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σερέζο Οσάκα – Τόκιο Βέρντι 2-1

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΤΟΚΙΟ ΒΕΡΝΤΙ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Γιοκοχάμα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με Γιαμάμι (11′) και Καμιτζίμα (22′ αυτ.). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μιγιάιτσι στο 45+5′.

Την αποτελεσματικότητα της στο πρώτο ημίχρονο αξιοποίησε η Τόκιο Βέρντι αλώνοντας την έδρα της Γιοκοχάμα, παρά το γεγονός πως εμφανιζόταν ως το μεγάλο αουτσάιντερ της αναμέτρησης. Γλίτωσε σε τρεις περιπτώσεις από την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, με αποκορύφωμα την κεφαλιά προ κενής εστία του Ουενακά τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′.

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η Τόκιο Βέρντι μετά την ήττα που γνώρισε στην έδρα της Τζούμπιλο Ιβάτα. Συγκεντρώνοντας 30 βαθμούς βρίσκεται στο -5 από τη σημερινή αντίπαλό της Σερέζο Οσάκα, της οποίας επικράτησε για τελευταία φορά τον Ιούλιο 2007 (4-0 εντός). Έκτοτε σημείωσε τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΤΟΚΙΟ ΒΕΡΝΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΕΡΕΖΟ ΟΣΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-1) της Ναγκόγια. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Λέο Σεαρά (26′) και Λούκας Φερνάντες (65′), προτού μειώσει ο Κούμπο (76′).

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται η Σερέζο Οσάκα! Πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη της σε πέντε αναμετρήσεις επί της Ναγκόγια την προηγούμενη βδομάδα έφτασε τους 35 βαθμούς που τη διατηρούν σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη τριάδα.

Προηγήθηκε με εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Λέο Σεαρά, προτού “καθαρίσει” την υπόθεση “τρίποντο” με όμορφη προβολή του Λούκας Φερνάντες. Ένα σουτ που κόντραρε της στέρησε την ευκαιρία να κρατήσει το μηδέν για δεύτερη σερί αναμέτρηση. Η Σερέζο Οσάκα παραμένει αήττητη σε πέντε εξόδους της (2-3-0), στις δύο από τις οποίες κράτησε το μηδέν.