* 6η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Αήττητη η Τίγκρε στα 5 τελευταία μεταξύ τους (3-2-0)

ΤΙΓΚΡΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σαν Λορέντσο. Ο Μπλοντέλ άνοιξε το σκορ για την Τίγκρε στο 24’, ο Μπαρέιρο ισοφάρισε με πέναλτι στο 69’.

Η “ματαδόρ” έφτασε τα τέσσερα παιχνίδια δίχως νίκη (0-2-2), με αποτέλεσμα να πέσει εκτός θέσεων για τα διεθνή εισιτήρια του 2023. Επιστρέφει στην έδρα της, την οποία απέτυχε να αξιοποιήσει στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, σκοράροντας μάλιστα μόλις μία φορά!

Την περασμένη Κυριακή στο “Νουέβο Γκασόμετρο” μπήκε καλά και σκόραρε στο transition, βάζοντας αρκετούς παίκτες στην αντίπαλη περιοχή. Απειλήθηκε δις από στατικές φάσεις στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη έδειχνε να διαχειρίζεται εύκολα το προβάδισμα, μέχρι το αχρείαστο πέναλτι. Είχε μεγάλη ευκαιρία να ανακτήσει το προβάδισμα στο τέλος σε κόντρα.

Πήραν το ιατρικό “οκ” και συμμετείχαν κανονικά στις τελευταίες προπονήσεις οι Μανίν (φορ) και Αρμόα (εξτρέμ). Αναμένεται να επιστρέψουν σήμερα, όχι όμως και οι Πριέτο (αρ. μπακ) και Πρέντιχερ (χαφ).

ΤΙΓΚΡΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΤΑΓΙΕΡΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Κολόν Σαντα Φε για το Κόπα Λιμπερταδόρες. Ο Άμπιλα άνοιξε το σκορ για την Κολόν στο 61’, ο Φράνκο ισοφάρισε για την Ταγιέρες στο 87’.

Με αγγαρεία μοιάζει το σημερινό ταξίδι στη Βικτόρια για την Ταγιέρες, αφού το μυαλό όλων στον σύλλογο είναι στο Κόπα Λιμπερταδόρες. Την περασμένη Τετάρτη έσωσε προσωρινά την παρτίδα στο τέλος και την ερχόμενη Τετάρτη ταξιδεύει στην Σάντα Φε για να διεκδικήσει την πρόκριση στα προημιτελικά.

Με δοκάρι, έστω και συγκυριακό, της Ταγιέρες ξεκίνησε το ματς, η Κολόν απάντησε με χαμένο τετ α τετ στο πρώτο μέρος. Από στατική φάση προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, φλύαρη η κατοχή της “Τε” σε όλο το ματς, καρποφόρησε εντέλει λίγο πριν τη λήξη με τον χαφ Φράνκο να σκοράρει στο ντεμπούτο του με την ομάδα, 17 λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς!

Το προηγούμενο Σάββατο πλήρωσε τον αποπροσανατολισμό και κυρίως την αποβολή του χαφ Ολίβα πριν το ημίχρονο, υποδεχόμενη την Σεντράλ Κόρδοβα. Πιέστηκε με παίκτη λιγότερο στην επανάληψη, δεν άντεξε, δικαίως ηττήθηκε.

Αν και νωρίς στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Καϊσίνια μοιάζει αδιάφορη, αφού είναι τελευταία στη συνολική βαθμολογία για τα διεθνή εισιτήρια και με διαφορά ασφαλείας για την παραμονή, επομένως απόψε ο Πορτογάλος κόουτς αναμένεται να κάνει εκτεταμένο rotation ενόψει Κολόν.

Επέστρεψε στην ομάδα ο εξτρέμ Βαλόγιες, του οποίου η μεταγραφή φαίνεται να χάλασε, ενδεχομένως να πάρει χρόνο συμμετοχής απόψε.