16η αγωνιστική.

ΤΙΓΚΡΕ

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για γρήγορη εξασφάλιση της παραμονής πήρε την περασμένη αγωνιστική η Τίγκρε, επικρατώντας με το καθαρό 2-0 της Αρχεντίνος Τζούνιορς εντός έδρας. Αποφασισμένη από το ξεκίνημα, ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς από την αντίπαλο, αλλά δεν μπόρεσε να αποκτήσει προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο. Μπήκε γρήγορα με γκολ στην επανάληψη (1-0 στο 48’), διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της προβάδισμα και τελείωσε το παιχνίδι με δεύτερο τέρμα στο 70’ της συνάντησης (2-0).

Πρώτη νίκη για την Τίγκρε στο νέο έτος και με τον Λεντέσμα στον πάγκο μετά από πέντε αγωνιστικές (0-1-4), απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού. Εντός έδρας μετράει απολογισμό δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες με 9-12 τέρματα. Παραμένει εκτός αποστολής  ο τραυματίας Κάιρε (Αμυντικός, 13, 1), νέα απώλεια ο Κανούτο (Αμυντικός, 3, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Τίγκρε 2-0 επί της Αρχεντίνος Τζούνιορς.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Τίγκρε – Ντεφένσα Χουστίθια παίζει στην Betshop

ΝΤΕΦΕΝΣΑ ΧΟΥΣΤΙΘΙΑ

Από την άλλη πλευρά, η Ντεφένσα έβαλε τέλος στην αγωνιστική κατρακύλα, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-2 της Τσακαρίτα στο Φλορένσιο Βαρέλα. Προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο (1-0 στο 10’), διπλασίασε τα τέρματά της στο 64’ (2-0), έκανε το 3-0 στο 76’, χαλάρωσε και δέχθηκε το 3-1 στο 78’ και το 3-2 στο 81’, κράτησε τη ψυχραιμία της και με τέταρτο τέρμα στις καθυστερήσεις (4-2) τελείωσε το παιχνίδι. Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για την Ντεφένσα μετά από τρεις διαδοχικές ήττες από τις Σαν Μαρτίν (1-0), Βελέζ (0-1) και Αρχεντίνος (2-1), ανέβηκε στη 15η θέση και στους 21 πόντους, στο -3 απ’ την έξοδο στο Σουνταμερικάνα. Την περασμένη εβδομάδα, στο πρώτο παιχνίδι του 1ου γύρου του Σουνταμερικάνα ηττήθηκε 1-0 από την Αμέρικα Κάλι στην Αργεντινή και το έργο της για πρόκριση δυσκόλεψε αφάνταστα, με τη ρεβάνς στην Κολομβία να είναι προγραμματισμένη για τις 9 Μαρτίου. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ τρεις νίκες και τέσσερις ήττες με 9-10 τέρματα. Εξέτισε ο Καπρόφ (Επιθετικός, 7, 2), δεν υπάρχουν ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-0 από την Αμέρικα ντε Κάλι για το Σουνταμερικάνα.

Στατιστικό: G/G οι τέσσερις πρόσφατες έξοδοι της Ντεφένσα στο πρωτάθλημα.