27η αγωνιστική

*Σε ουδέτερη τοποθεσία, στην πόλη Χαϊκού.

*Η Σανγκάι δεν έχει χάσει ποτέ στην ιστορία της από την Τιαντζίν (14-5-0).

ΤΙΑΝΤΖΙΝ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Σανγκάη Σένχουα, την περασμένη αγωνιστική. Πήρε το προβάδισμα με το καλημέρα του αγώνα (1-0 στο 3′), αλλά ο ρόλος της ήταν παθητικός σε όλο το υπόλοιπο 1ο ημίχρονο και δέχτηκε δίκαια την ισοφάριση στο 32ο λεπτό. Μέτριο ποιοτικά το β’ μέρος, κατάφερε να προηγηθεί ξανά στο 66ο λεπτό και να κρατήσει το 2-1 μέχρι τέλους, γλιτώνοντας στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, με τη Σένχουα να χάνει μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Τιαντζίν στο πρωτάθλημα. Βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας, στο -9 από την προνομιούχο πρώτη τριάδα, με παιχνίδι λιγότερο από την 3η Γκουοάν Πεκίνου. Μετράει 7 συνεχόμενα over2.5 γκολ, σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Εκτός οι Έντερ και Μπα Ντουν. Αμφίβολος ο Μερίδα.

ΤΙΑΝΤΖΙΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*7 συνεχόμενα over2.5 γκολ.

*G/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΝΓΚΑΙ SIPG

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Ζεζιάνγκ, την περασμένη αγωνιστική. Μετά από ένα ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, με ανεκμετάλλευτες ευκαιρίες εκατέρωθεν, έμεινε πίσω στο σκορ με το καλημέρα του β’ μέρους (1-0 στο 46′)και είδε την αντίπαλο της να μένει με παίκτη λιγότερο πέντε λεπτά αργότερα. Εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και ισοφάρισε σε 1-1 στο 54′, αλλά η χαρά της δεν κράτησε για πολύ, με τη Ζεζιάνγκ να παίρνει ξανά το προβάδισμα επτά λεπτά αργότερα. Η Σανγκάι κυριάρχησε στο υπόλοιπο παιχνίδι, αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω, με το 2-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα. Βρίσκεται στην 4η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με την 3η Γκουοάν Πεκίνου, έχοντας όμως παιχνίδι λιγότερο. Με under2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 15 από τις 26 αναμετρήσεις της έως τώρα στο πρωτάθλημα.

Εκτός οι Λι Ανγκ, Ζανγκ Λινπένγκ και Λι Σουάι. Αμφίβολος ο Μπράουνινγκ.