*28η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Πάρμα – Τερνάνα 3-1

*GG στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΤΕΡΝΑΝΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (4-3) της Παλέρμο. Ο Περέιρο έκανε το 1-0 στο 10′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Λουντ εννέα λεπτά αργότερα. Το 3-1 για την Τερνάνα πέτυχαν οι Πιούτια (64′) και Ραϊμόντο (74′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπρουνόρι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Τερνάνα “χτύπησε” στις αμυντικές αδυναμίες που παρουσίασε η Παλέρμο στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχε δύο γκολ σε διάστημα δέκα λεπτών πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη στο “Renzo Barbera”. Το εν λόγω αποτέλεσμα έδωσε συνέχεια στο αήττητο σερί που “τρέχει” (2-2-0), διατηρώντας την οριακά εντός της επικίνδυνης ζώνης.

Στις εννέα τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές επικράτησε μόνο των Φεραλπισάλο (2-1) και Τσιταντέλα (3-1), στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Στην αποστολή που ανακοίνωσε ο προπονητής Μπρέντα βρίσκονται και πάλι οι Τζούμπερεκ και Φαβασούλι.

ΤΕΡΝΑΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*NG στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΠΑΡΜΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Κοζέντσα. Ο Σίπριεν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με το καλημέρα (2′), προτού απαντήσει ο Καμπορέζε στο 40′. Με δέκα ολοκλήρωσε η Πάρμα λόγω αποβολής του Μπάλογκ στο 73′.

Δύο βαθμούς πέταξε στο “Ennio Tardini” η Πάρμα με την Κοζέντσα. Προηγήθηκε νωρίς με την ευθύβολη σουτάρα του Σίπριεν από τον άξονα, αλλά έριξε κατακόρυφα ρυθμούς στη συνέχεια επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν και να έχουν δοκάρι με τον Τουτίνο τρία λεπτά αργότερα. Δεν άλλαξαν πολλά στο δεύτερο ημίχρονο, την ευκαιρία να κάνει το 2-1 είχε ο Μαν στο 80′, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Κοζέντσα.

Δεύτερη σερί ισοπαλία για τους “κροτσιάτι” που παραμένουν αήττητοι σε πέντε αγωνιστικές (τρεις νίκες). Μακριά από το σπίτι τους γνώρισαν μία ήττα στις επτά τελευταίες από τη Μόντενα (3-0) στις 27 Ιανουαρίου (τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες). Δεν αποθεραπεύτηκε ο Μπερναμπέ, στην αποστολή βρίσκονται οι Σομ και Εστέβες.