23η Αγωνιστική

Πρώτος γύρος: Λοκομοτίβ – Αχμάτ Γκρόζνι 2-0

ΑΧΜΑΤ ΓΚΡΟΖΝΙ

Αλώβητη από την έδρα της Όρενμπουργκ πέρασε την προηγούμενη αγωνιστική η Αχμάτ, που με ανατροπή επικράτησε με 3-1 της αντιπάλου της. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μόλις στο 4’ μπροστά στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ισορρόπησαν στη συνέχεια το παιχνίδι, ισοφάρισαν στο 37’ με τον Ραβανέλι, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο Ιβάνοβ (48’) και Μπαλάι (56’) ολοκλήρωσαν την ανατροπή. Σημαντικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Ρακίμοβ που αντέδρασε σωστά μετά την ήττα από τη Σπαρτάκ Μόσχας (1-3) που είναι η μοναδική στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές (2-1-1). Στην 8η θέση η Αχμάτ και στο -6 από την πρώτη πεντάδα, θέλει να εκμεταλλευτεί το καλό της μομέντουμ, προκειμένου να μείνει ζωντανή στη μάχη για την κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Δεν έχει καταφέρει να αξιοποιήσει ιδανικά την έδρα της, μετρώντας μόλις μια νίκη στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις της εκεί. Συνεχίζει την αποθεραπεία του ο μπακ Ροντόλφο, που είναι και η μοναδική απουσία.

Προηγούμενο ματς: Με 1-3 επικράτησε της Όρενμπουργκ η Αχμάτ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: G/G τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan).

Το Αχμάτ Γκρόζνι – Λοκομοτίβ Μόσχας παίζει στον Stoiximan

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΟΣΧΑΣ

Τα βρήκε σκούρα κόντρα στη Ζενίτ, η Λοκομοτίβ ωστόσο κατάφερε έστω και δύσκολα να αποσπάσει το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τον αγώνα, σε ένα παιχνίδι με χαμηλό ρυθμό και λίγες φάσεις στο πρώτο μέρος. Ίδιο έργο και στο δεύτερο ημίχρονο, η Ζενίτ άνοιξε το σκορ στο 54’, επτά λεπτά αργότερα όμως οι γηπεδούχοι με αυτογκόλ του Ντριούσι έφτασαν στην ισοφάριση. Ένα θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Σεμίν που δυσκολεύτηκε να διασπάσει την άμυνα της Ζενίτ και δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί τριών αγωνιστικών που έτρεχε.

Παρέμεινε αήττητη για έκτο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα, συνολικά παραμένει αήττητη στις 12/14 τελευταίες αναμετρήσεις στην Πρέμιερ. Στην 4η θέση και στο -6 από την κορυφή η Λοκομοτίβ, που έχει βρει ρυθμό και καλείται να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο αν θέλει να ελπίζει σε τίτλο. Η παράδοση κόντρα στην Αχμάτ την ευνοεί απόλυτα, με τη Λοκομοτίβ να παραμένει αήττητη στα 17/18 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια για όλες τις διοργανώσεις. Σταθερά εκτός δράσης βρίσκεται ο τραυματίας Ρότενμπεργκ, ενώ δεν υπολογίζονται και οι τιμωρημένοι Μίραντσουκ και Τσόρλουκα.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Λοκομοτίβ και Ζενίτ την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.