32η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Λόρκα – Τενερίφη 2-2

ΤΕΝΕΡΙΦΗ

Απότομα προσγειώθηκε στη σκληρή πραγματικότητα την περασμένη αγωνιστική η Τενερίφη, γνωρίζοντας την ήττα καθαρά με 2-0 από την Νουμάνθια στη Σόρια. Καλή η εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο, είχε περισσότερες καλές στιγμές για γκολ από την αντίπαλο, μεταξύ αυτών και δοκάρι. Στην επανάληψη άρχισε να δέχεται από νωρίς πίεση, έμεινε πίσω με αυτογκόλ στο 59’ (1-0), προσπάθησε να απαντήσει, έχοντας μια πολύ καλή ευκαιρία, δεν τα κατάφερε και το 2-0 στο 79’ της συνάντησης ήταν το τελειωτικό χτύπημα.

Πρώτη ήττα για την Τενερίφη με τον Χοσέμπα Ετσεμπερία στον πάγκο μετά από πέντε αγωνιστικές αήττητη (4-1-0), που έτρεχε με τον νέο τεχνικό. Έπεσε στη 13η θέση με 43 πόντους, διατήρησε στους 11 τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ βρίσκεται στο -6 απ’ τα πλέι οφ ανόδου. Εντός έδρας είναι ιδιαίτερα υπολογίσιμη, μετρώντας απολογισμό οκτώ νίκες, έξι ισοπαλίες και μια ήττα με 30-12 τέρματα. Εξέτισαν οι Κ. Ρουίθ (Αμυντικός, Αμυντικός, 22, 2) και Χιμένεθ (Αμυντικός, 18, 0). Παραμένουν εκτός αποστολής οι τραυματίες Βιγιάρ (Μέσος, 19, 8) και Σανθ (Μέσος, 28, 1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Νουμάνθια.

Στατιστικό: G/G τα πέντε απ’ τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα.(Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Δείτε τα προγνωστικά Ισπανίας (Κλικ Εδώ)

Το Τενερίφη – Χόγια Λόρκα παίζει στην Winmasters
winmasters app

ΧΟΓΙΑ ΛΟΡΚΑ

Από την άλλη πλευρά, η Χόγια Λόρκα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Μπαρτσελόνα Β’ εντός έδρας. Άξιζε να πάρει ακόμη και τη νίκη, ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε περισσότερες ευκαιρίες και δίκαια προηγήθηκε με πέναλτι στο 28’ (1-0). Στην επανάληψη έγινε ανοικτό παιχνίδι με ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές, πιο επικίνδυνες της αντιπάλου, έφεραν και την ισοφάριση στο 76’ της συνάντησης (1-1).

Βαθμός για τη Λόρκα μετά από δύο διαδοχικές ήττες, συμπλήρωσε 15 αγωνιστικές που αγνοεί τη χαρά της νίκης (0-2-13), παραμένοντας στην προτελευταία θέση της κατάταξης (21η) με 19 πόντους, στο -16 απ’ την παραμονή στην κατηγορία. Δεν έχει υποβιβαστεί μαθηματικά, αλλά με τις εμφανίσεις που πραγματοποιεί, δεν μπορεί να ελπίζει σε κάτι καλύτερο. Μακριά από την έδρα της τρέχει ρεκόρ 1-2-13 με επιμέρους σκορ 11-33. Συμπλήρωσε κάρτες ο Νογκουέρα (Μέσος, 25, 1), εξέτισε ο Μπικόρο (Αμυντικός, 1, 0). Παραμένουν εκτός αποστολής οι Λούκε (Επιθετικός, 1, 0) και Ντιγκάρ (Μέσος, 4, 0), σε διεθνείς υποχρεώσεις λείπει ο Μαλέ (Επιθετικός, 8, 1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπαρτσελόνα Β’.

Στατιστικό: Over 2.5 οι έξι απ’ τις επτά πρόσφατες εξόδους της Λόρκα στο πρωτάθλημα.Α