*16η αγωνιστική.

* Από τα 5 τελευταία μεταξύ τους, τα 4 ήταν under 2,5, τα 3 με N/G.

* Χωρίς νίκη γηπεδούχος ομάδα στα 5 τελευταία, τα 2/3 πιο πρόσφατα ήταν διπλά, 1 για την Τενερίφη και 1 για την Καρταχένα.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε στην έδρα της Αμορεμπιέτα με 2-0 από τα γκολ των Νούνιεθ (26’) και Αβιλές (58’). Με δέκα η αντίπαλος από το 47’, στο 87’ έχασε και η ίδια με αποβολή τον εξτρέμ Θορίγια.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν σχεδόν μονίμως στην επίθεση κατόρθωσε να μην πετύχει ούτε ένα γκολ. Απεναντίας, η Αμορεμπιέτα είχε δύο καθαρές ευκαιρίες, αμφότερες τις έκανε γκολ. Ό,τι δεν έκανε πάντως η ομάδα του Γκαριτάνο σε όλο το ματς, το έκανε στις καθυστερήσεις, είχε δύο δοκάρια για το 2-1.

Σε κρίση, με ένα σερί με τρεις ήττες, από πρώτη πριν από περίπου ένα μήνα, τώρα είναι δέκατη. Η κατάσταση αυτή βέβαια έχει μια ξεκάθαρη αιτία, τον τελευταίο καιρό δεν σταματάει να γεμίζει το ιατρικό δελτίο. Κι από τη στιγμή που δεν διαθέτει και ένα ρόστερ με το πολύ μεγάλο βάθος, κάθε νέα απουσία προκαλεί όλο και μεγαλύτερο πρόβλημα.

Τελευταία τεράστιας σημασίας απώλεια, ο φορ Ένρικ Γκαγέγο, ο οποίος θα χάσει σημαντικό διάστημα. Παράλληλα έγινε γνωστό ότι το 2023 έχει τελειώσει αγωνιστικά για τον δεξιό μπακ Μεγιό, ο οποίος τραυματίστηκε την περασμένη εβδομάδα και απουσίαζε από το ματς στη Χώρα των Βάσκων.

Τέχνασμα για να γεμίσει το γήπεδο σκέφτηκε η διοίκηση, με αφορμή την Black Friday έβγαλε 2.000 εισιτήρια σε πολύ χαμηλή τιμή και εκείνα έγιναν ανάρπαστα. Έτσι, αναμένεται αρκετός κόσμος στο γήπεδο, παρά την τελευταία πτωτική πορεία της ομάδας.

Τενερίφη Στατιστικά

* Δεν έχει πετύχει γκολ στα 3 τελευταία.

* Τα 6/7 ματς που έχει δώσει σε πρωτάθλημα και κύπελλο ήταν under 2,5, τα 5 με N/G.

ΚΑΡΤΑΧΕΝΑ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη εντός με την Αλμπαθέτε (1-1). Προηγήθηκε πριν την ανάπαυλα με το γκολ του Ορτούνιο (45’+1), ισοφαρίστηκε στην αρχή του δευτέρου μέρους από τον Ιγίνιο (60’).

Πίστεψε στη νίκη μετά το γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η αντίπαλος έβγαλε ένα άλλο πρόσωπο στην επανάληψη και θα μπορούσε να της το είχε γυρίσει. Πάντως ανασταλτικά έκανε καλύτερο παιχνίδι σε σχέση με προηγούμενες περιπτώσεις, παρ’ όλο που και πάλι επέτρεψε να γίνουν κάποιες καθαρές φάσεις στην περιοχή της.

Πάντα ουραγός, δεν της φτάνουν οι μεμονωμένοι βαθμοί για να το αλλάξει αυτό, αφού έχει μείνει πολύ πίσω. Παρά το γεγονός αυτό δείχνει ότι έχει… σφυγμό και είναι αποφασισμένη να το παλέψει όσο μπορεί περισσότερο. Ούτως ή άλλως το λέει ο Καλέρο σε κάθε ευκαιρία, αλλά τελευταία τα λόγια του έχουν αρχίσει να γίνονται και πράξη, όσο γίνεται τουλάχιστον.

Για άλλη μια φορά ο κόουτς κάλεσε τους παίκτες αλλά και τον κόσμο να πιστέψει στην παραμονή. “Αν δεν υπάρχουν ελπίδα, δεν υπάρχει και αντίδραση και οδεύεις προς την καταστροφή” ανέφερε, επανελάβε επίσης για πολλοστή φορά ότι για την πορεία της ομάδας είναι υπεύθυνος ο ίδιος και όχι οι παίκτες.

Τιμωρημένος ο βασικός φορ Ορτούνιο.

Καρταχένα Στατιστικά

* Στα 8 τελευταία μετράει 6 G/G, τα 4 ήταν ισοπαλίες με 1-1.

* Έχει πάρει περισσότερους βαθμούς εκτός έδρας απ’ ότι εντός, μακριά από το “Καρταγόνοβα” έχει και τη μοναδική της νίκη στο πρωτάθλημα.