15η αγωνιστική.

ΤΕΛΣΤΑΡ

Στην ανωτερότητα της Γιονγκ Αϊντχόφεν υποτάχθηκε την Παρασκευή η Τέλσταρ, γνωρίζοντας την ήττα με το ντροπιαστικό 6-0 εκτός έδρας. Δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση σε κανένα σημείο του αγώνα, όλα είχαν κριθεί από το πρώτο ημίχρονο, που τη βρήκε να χάνει με 4-0 (έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 29’), για να δεχθεί ακόμη δύο γκολ στην επανάληψη, από μια ομάδα που έκανε ότι ήθελε μέσα στο γήπεδο.

Δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας ήττα για την Τέλσταρ μετά απ’ αυτή που προηγήθηκε από την Βααλβάικ (4-1) κι ενώ προερχόταν από πέντε σερί νίκες. Αυτή τη στιγμή μοιράζεται την πέμπτη θέση μαζί με τη Ντεν Μπος στους 23 πόντους. Πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία για τα δεδομένα της και πάει φουλ για είσοδο στα πλέι οφ. Εντός έδρας μετράει απολογισμό τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και μια ήττα. Τιμωρημένος ο Καμπράλ (Αμυντικός, 12, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 6-0 από την Γιονγκ Αϊντχόφεν.

Στατιστικό: Over 2.5 τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Τέλσταρ – Ναϊμέγκεν παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ

Από τη δική της πλευρά η Ναϊμέγκεν αν και τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Γιονγκ Άγιαξ, κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο του, επικρατώντας 2-1 εντός έδρας και μάλιστα με ανατροπή. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο με φάσεις και από τις δύο πλευρές, στις αρχές της επανάληψης έμεινε πίσω στο σκορ στο 50’ (0-1), ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της στη συνέχεια, ισοφάρισε στο 58’ (1-1) και έκανε την ανατροπή στο 62’ της συνάντησης (2-1).

Όγδοη σερί νίκη για τη Ναϊμέγκεν και δέκατη αγωνιστική που παραμένει αήττητη (8-2-0), μετρώντας μια ήττα στα φετινά 14 παιχνίδια (10-3-1), αυτή από τη Ντεν Μπος (2-0 εκτός έδρας). Πάντα στην κορυφή με 33 πόντους, στο +7 απ’ τη δεύτερη Φορτούνα Σίταρντ. Διαθέτει τη δεύτερη καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος με 31 γκολ ενεργητικό και μια από τις καλύτερες άμυνες με 16 γκολ παθητικό. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και μια ήττα, στα τέσσερα πιο πρόσφατα μάλιστα πέτυχε από δύο γκολ και πάνω.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για τη Ναϊμέγκεν 2-1 επί του Γιονγκ Άγιαξ.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.