*Το παιχνίδι διεξάγεται στο «Μορντόβια» του Σαράνσκ, καθώς στη φυσική έδρα της Ταμπόφ γίνονται έργα.

*Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Ταμπόφ – Ροστόφ στον Stoiximan

ΤΑΜΠΟΦ ΑΝΑΛΥΣΗ

Στην ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποκλίθηκε την προηγούμενη αγωνιστική η Ταμπόφ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 στο ουδέτερο Σαράνσκ. Έβαλε δύσκολα στην αντίπαλο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όσο απείλησε άλλο τόσο (και περισσότερο) κινδύνεψε, πέρασε δύσκολες στιγμές (ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο) και αναγκάστηκε να συνεχίσει με δέκα παίκτες στο 72’. Λύγισε τελικά στο φινάλε, έμεινε πίσω στο 84’ (0-1), δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, για να δεχθεί το 0-2 στις καθυστερήσεις (94’).

Επιστροφή στις ήττες για την Ταμπόφ, μετά την ισοπαλία με την Αχμάτ Γκρόζνι (1-1 εκτός), συμπλήρωσε έξι παιχνίδια χωρίς νίκη (0-2-4, στις ήττες έμεινε άσφαιρη), μοναδική επιτυχία το εντός έδρας 2-0 κόντρα στη Σπαρτάκ Μόσχας (2-0). Βρίσκεται στην τελευταία θέση με 5 πόντους και αναζητά άμεσα βαθμούς ώστε να απομακρυνθεί από τις επικίνδυνες θέσεις και με στόχο να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα. Τιμωρημένος ο Κιουρέτσα (Μέσος, 8, 0), αμφίβολοι οι Κούλικ (Μέσος, 3, 0) και Κοστιούκοβ (Μέσος, 9, 1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-0 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ταμπόφ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 11/12 πρόσφατα παιχνίδια (δες το στον Stoiximan).

*No/Goal τα 6/8 πρόσφατα παιχνίδια.

*Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα 10/13 τελευταία παιχνίδια.

ΡΟΣΤΟΦ ΑΝΑΛΥΣΗ

Αξιοποίησε την έδρα της για ακόμη μια φορά η Ροστόφ, κερδίζοντας με το αγχωτικό 2-1 την Αχμάτ Γκρόζνι. Ανώτερη από το ξεκίνημα του αγώνα, υπέπεσε όμως σε πέναλτι και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 19’ (0-1). Είχε ρόλο αφεντικό στο υπόλοιπο του αγώνα, ισοφάρισε με τον Μπαϊραμιάν στο 54’ (1-1), απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 62’ και δύο λεπτά αργότερα έκανε την ανατροπή με γκολάρα του Νορμάν (2-1 στο 64’).

Τρίτη σερί νίκη για την Αχμάτ Γκρόζνι, μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν κόντρα στις Ρουμπίν Καζάν (2-1) και Λοκομοτίβ Μόσχας (1-2), μετράει μια ήττα στη σεζόν (6-2-1), αυτή από την Ούφα (2-0). Φιγουράρει στην κορυφή παρέα με τις Κράσνονταρ και Ζενίτ στους 20 πόντους, πραγματοποιεί πολύ καλές εμφανίσεις, δείχνει ότι μπορεί να κάνει μια αξιόλογη πορεία, με στόχο να εξασφαλίσει την έξοδο στην Ευρώπη. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ 2-1-1 με επιμέρους σκορ 7-7. Δεν αναφέρθηκαν αγωνιστικά προβλήματα για τον κόουτς Καρπίν.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στην Αχμάτ Γκρόζνι.