*17η αγωνιστική

*Στους προηγούμενους γύρους: Λίζιον – Ταμέκα 1-1

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΤΑΜΕΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-0) από την Κουρεσάρε. Δύο γκολ πέτυχε ο Λατ (65′, 85′), το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ ο Λανγκ στο 51′. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν και οι δύο ομάδες.

Επτά ήττες σε οχτώ αγωνιστικές γνώρισε η Ταμέκα, απολογισμός που την ανάγκασε να υποχωρήσει στο βαθμολογικό πίνακα. Στις 29 Μαΐου επέστρεψε με άδεια χέρια από την έδρα της Κουρεσάρε (3-0), ήταν η τρίτη σερί ήττα μετά από αυτές κόντρα σε Ταλίνα Κάλεφ (3-1 εντός) και Πάιντε (3-0 εκτός).

Μετά από ένα κάκιστο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο 51′. Λίγο αργότερα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί, προτού οι γηπεδούχοι “καθαρίσουν” τη νίκη στο 65′. Η Ταμέκα πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε επτά αναμετρήσεις με την Λίζιον (μία ισοπαλία, πέντε ήττες), ανεξαρτήτως έδρας και διοργανωση.

ΤΑΜΕΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

ΛΙΖΙΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με τη Ταλίνα Κάλεφ. Στο 53′ ο Ιβάνοφ άνοιξε το σκορ, ανέτρεψαν τα δεδομένα οι γηπεδούχοι με Ρεϊμάα (67′) και Πετρούνιν (77′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντόμοφ με πέναλτι στο 85′.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας επέστρεψε η Λίζιον από την έδρα της Ταλίνα Κάλεφ (2-2) πριν από περίπου τρεις βδομάδες, δίνοντας συνέχεια στο αρνητικό σερί δίχως νίκη (0-2-1). Μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σε σχέση με την αντίπαλό της σε ένα πρώτο ημίχρονο που κάθε ομάδα είχε από ένα δοκάρι.

Πήρε κεφάλι με την έναρξη του δευτέρου, προτού αντιδράσει η Ταλίνα Κάλεφ. Στάθηκε τυχερή ισοφαρίζοντας από ένα ανόητο πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο αμυντικός Λάουρ. Η Λίζιον αγνοεί την εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα από τις 17 Οκτωβρίου 2021, όταν είχε επικρατήσει της Κουρεσάρε (2-0). Έκτοτε σημείωσε τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες (δεν σκόραρε στις έξι).